Dürüst kişiyi kokusundan anlayın

Hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da partner seçimi gerçekte burun göre yapılıyor. Ruhr Üniversitesi Hücreli Fizyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Hanns Hatt partner adayının genetik olarak kişiye yerinde olup olmadığını, doğacak çocuğun sağlıklı ve kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olup olmayacağını burnun söylediğini belirtiyor.

Bild gazetesinde bulunan bir habere kadar; doğru partneri bulmak gerçekte kadına düşüyor. Zira doğası gereği erkek olası olduğunca fazla çocuk yaparak soyunu devam ettirme amacına sahip. Prof. Hatt bir bayan için dürüst partnerin, ne kendi kokusundan çok bambaşka ne de kendi kokusuna fazla yakın olması gerektiğini söylüyor.

Parfüm burnu yanıltabilir mi?

Prof. Hatt bunun mümkün olmadığını, çünkü burundaki takriben 30 milyon koku hücresinin farklı kokuları algılamak üzere uzmanlaştığını kaydediyor.

Peki, tıkanık bir burun hayallerdeki erkek veya kadının fark etmeden geçip gitmesine yol açabilir mi?

Hatt’a göre bu kesinlikle ama mümkün, zira nezle olunduğunda burundaki koku hücreleri devre dışı kalıyor. böylece bu zaman zarfında normalde seçilmeyecek bir kişinin seçilmesi mümkün. Ancak Prof. Hatt burun tıkanıklığının geçici bir koşul olduğunu ve koku hücreleri sıradan çalışmaya başladığında bu durumun hemen fark edildiğini kaydediyor.

öte taraftan Prof. Hatt virütik bir enfeksiyon ya da kaza sonrasında koku duyusunu tamamen kaybeden hastalarda ise bu durumun cinsel hayat üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtiyor. Hatt bu durumdaki hastaların çoğunun koku duyusunu geri kazanmak için bir gözlerini ya da bir kulaklarını feda etmeye hazırlanmış olduklarını söylediklerini vurguluyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

AŞK içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir