Düşük sonrası anında hamile kalabilirsiniz

Gebeliğin erken döneminde düşük yapan kadınlara çoğunlukla bitmiş hamile kalmadan önce üç ay beklemeleri söylenir. Fakat son dönemde yapılan yeni bilimsel incelemeler düşük sonrası, olası olur olmaz tez hamile kalınabileceğini ortaya koydu.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Obstetrik & Kadın Hastalıkları Bilim Dalı dergisinde yayınlanan araştırmanın detaylar hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırma zarfında 20 hafta veya aşağı bir veya iki düşük yapmış 18-40 yaş aralarında 998 gebelik incelendi. Ektopik gebelikler ya da mol gebelikler alıştırma kapsamı dışarıda bırakılmış yalnızca kendiliğinden olan düşükler çalışmaya dahil edilmiştir. Kadınlar, hamilelik kaybı sonrası altı adet döngüsü veya gebe kalıncaya kadar peşine düşüp takip edilmişlerdir. Düşük sonrası üç aydan daha kısa vakit içinde gebe kalmaya çalışanlar yüzde 53,2 oranında başarıyla gebeliklerini doğuma kadar devam ettirmişlerdir. Daha uzun zaman bekleyenlerde ise bu oran yüzde 36,1’dir. Hamilelik kaybından daha sonra üç aydan kısa bir sürede gebe kalanlarda gebelik komplikasyonları açısından risk artışına rastlanmamıştır. Düşük sonrası ilk üç ayda gebe kalanlar (yüzde 76,7) üç aydan sonradan hamile kalanlarla karşılaştırıldığında (yüzde 23,4) canlı doğuma daha yüksek oranda ulaşmışlardır.”

Ertelemeyin gebe kalın

Ummak için fizyolojik bir neden yahut, hissi olarak kendini hazırlanmış hisseden bayan, gebe kalmak istiyorsa ertelememelidir.

Bu bulgular da ertelemeyi gerektiren patolojik bir niçin yoksa erken hamilelik kaybını takiben hemencecik hamile kalınmasında bir sakınca olmadığını kanıtlamaktadır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir