Emzirme döneminde grip olan annelere öneriler

Kış aylarında emziren annelerin en büyük endişesi hasta olmak. İnfluenza (grip) salgınının yaygın olduğu son günlerde bebek sahibi anneler “grip olursam emzirmeyi kesmem gerekir” diye düşünüyor. Ahali aralarında yaygın olan ‘gripli anneler emziremez’ inanışı ise hatalı. Uzmanlar, bebekler için koruma kalkanı olarak aşina anne sütünün hiçbir şekilde kesilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Erdem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, gribe niçin olan virüslerin emzirme yoluyla anneden bebeğe geçişinin söz konusu olmadığını söylüyor.

Gribin anne sütünden geçişten fazla havadan damlacık yolu ve yakın temas ile bulaştığını dile getiren Dr. Mine Başıbüyük, gribe yakalanan annelerin emzirmeyi bırakması gerekmediğini belirtiyor. Dr. Başıbüyük, “Bebekler için faydası saymakla bitmeyen anne sütünü kesmek farkında olan olmadan bebeği hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı imha etmek anlamına geliyor. Bebekleri hastalıklardan koruyan anne sütü, içeriğindeki antikorlar ve hücreler bir uçtan bir uca bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Anne sütüyle beslenen bebekler üstteki solunum yolu enfeksiyonlarını fazla daha hafif atlatıyor. Bunun gibi daha fazla birçok faydası olan anne sütünün kesilmesi bebeğe yarardan çok hasar getirmektedir. Grip olan annelerin vücudundaki mikroplar bebeğe emzirme aracılığıyla geçmeyeceğinden bu dönemde emzirmenin kesilmesi dürüst bir davranış değil. Emziren anneler grip olduklarında doktora danışmadan kendi başlarına hap kullanmamaya uyarı etmeli” biçiminde konuştu.

Gripli anneler, emzirirken bu önerilere dikkat

– Emziren annenin, nefesinin aracısız bebeğe ulaşmaması için emzirirken maske takılması ve bebeğin öpülmemesine uyarı edilmeli.

– Bebeğin, damlacık yoluyla havaya temas eden mikroplara maruz kalmaması için odanın içi çoğu kez havalandırılmalı.

– Hijyen kurallarına bilhassa bu dönemde daha artı dikkat edilmeli ve emziren anneler ellerini sık sık sabunla yıkamalı.

– Emziren anneler süt verdikleri için daha fazla akıcı alımına gereksinim duyar. Süt artırıcı etkisi de yer alan su tüketiminin bu dönemde artırılması ve özellikle C vitamini yönünden zengin.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir