En iyi hangi yaşta öğrenilir

Beyin temelli olarak eğitim ve öğrenme konusuna ilişkin incelemeler yürüten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyne dair öyle fazla dürüst tanıdık hatalı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Tanrıdağ içten tanıdık yanlışlardan birinin de “Öğrenmenin yaşı yoktur” sözü olduğunu söyledi.

Fizyoloji ile öğrenmenin birbirinden ayrılmadığını, yaşın eğitimde çok manâlı bir faktör olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Içten yaşta başlayan eğitim hayatta bir kez yakalanan fırsat ve mükemmel değerlendirilmedir” diye konuştu.

Mektep yaşları öğrenmenin en iyi olduğu yaşlardır

‘Öğrenmenin yaşı yoktur’ sözünün yanlış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tanrıdağ, şöyle konuştu: “Öğrenmenin yaşı vardır. Öğrenmenin yaşı yoktur lafı insanları ileriki yaşlarda öğrenmeye desteklemek için halk müziği psikolojisinde, toplum psikolojisinde boşluğu dolduran bir görüştür. Lakin beyne baktığımızda, öğrenmenin yaşı vardır. Öğrenme en seri şekilde, okul çağına denk gelen yaşlarda daha iyi olur. Okulların süresi ve okul eğitiminin olduğu yaşlar boşuna değildir. İnsanlığın deneyimlerinden ortaya çıkmış bir sonuçtur. Anaokulundan üniversiteye değin geçen süredeki öğrenme hızı ve kapasitesi, hayatın öteki herhangi bir yaş aralığında bu değin verimli değildir. Belirli bir dönemde öğrenme kapasitesi yüksektir.”

Öğrenme kapasitesi beyin gelişimi ile orantılı

Prof. Dr. Tanrıdağ, “Her insan keyfe tarafından veya isteğe kadar her yaşta eğitilemez, o yüzden eğitim sistemi diye bir şey var. İnsan olması gereken yaşta eğitilmelidir, ilerleyen yaşlarda öğrenme zor ve geç olacaktır” diyerek zamanlamanın önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “1-2 yaşlarında konuşmayı öğrenen çocuk, 5-6 yaşlarından itibaren okuma – yazmayı öğrenir hale gelebilir ve fakat o yaştan itibaren eğitim başlayabilir. İstisnai durumlar dışarıda 3 yaşında bir çocuğa okuma – yazma öğretemezsiniz. Çünkü beyni bunu öğrenmeye hazır değildir” ifadelerini kullandı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir