Erkekler daha becerikli çıktı

İsveç’teki Stockholm Üniversitesi’nden Timo Mantyla ve ekibinin yaptığı araştırma, erkeklerin çoğu işi aynı anda yöneticilik etmekte “bazen” kadınlardan daha başarılı olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, benzer anda aniden fazla işi yapmanın iki esas bilişsel işleve dayandığını, bunlardan birinin yürütme işlevi diğerinin de mekan algısı olduğunu belirledi.

Bilimadamları, erkeklerin mekan algısı konusunda kadınlardan daha başarılı olması sebebiyle aynı anda birden artı işi yapma konusunda da daha başarılı olabileceklerinden yola çıktı.

20-43 yaşında 160 kişinin katıldığı araştırmada bilimadamları, bayan katılımcılardan menstrusyon döneminin hangi aşamasında olduklarını belirtmelerini istedi.

daha sonra katılımcılardan ayrı hızlarda ilerleyen ve farklı zamanları belirten üç dijital saati izlemeleri, basit kurallara göre bir takım zamanları tescil etmeleri istendi. Aynı anda, katılımcılara bilgisayar ekranında beliren yaygın İsveç isimlerinden tekrarlananları ayrım ettiklerinde fareyi tıklamaları talimatı verildi.

Amerikan “Psychological Science” dergisinde yayımlanan araştırma, erkeklerin benzer anda birden pozitif işi, “ara sıra” kadınlardan daha iyi yapabildiğini fakat beceriler arasındaki farkın kadınların adet döngüsüyle bağlantılı olduğunu, dolayısıyla uzamsal beceri ve adet döngüsünün ilişkilendirilebileceğini gösterdi.

Erkekler ile yumurtlama dönemindeki kadınlar aralarında benzer ayda çoğu işi yapma becerisi arasındaki farkın en yüksek seviyede olduğu ama adet kanaması döneminde bu farkların azaldığı görüldü.

Bilimadamı, daha önceki araştırmaların mekan algısının adet döngüsü boyunca değişkenlik gösterdiğini, adet döneminde kadınların bu becerisinin daha pozitif, östrojen seviyesinin yüksek olduğu yumurtlama döneminde ise daha eksik olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir