Erkekler kendilerine eş kadınları beğeniyor

Fransa’daki Montpellier Evrim Bilimleri Enstitüsü’ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırma, erkeklerin göz rengi veya çenede gamze olup olmaması gibi bir takım özellikleri paylaştıkları kadınları daha pozitif seçim ettiklerini gösterdi.

Bilim adamları 100 kadar katılımcıya bilgisayar ortamında bir takım şansın dönmesi yapılan fotoğraflar gösterdi ve çekici bulduklarını ayırmalarını istedi. İncelemeden daha sonra erkeklerin çoğunun kendileriyle benzer saç ve göz rengine, benzer incelikte dudaklara sahip kadınları albenili buldukları, hatta çenesinde gamze olan erkeklerin, çenesinde gamze olan kadınları tercih ettikleri görüldü.

en düşük bir çocuğu olan 155 çiftin katıldığı araştırmada da aynı sonuçlar çıktı. PLOS One dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Jeanne Bovet, sosyal ortamlarda rastlama ihtimalinin pozitif olması sebebiyle kişilerin kendi çevrelerinden eş bulduklarının, dolayısıyla sosyal olarak da aynı kişilere yakın olma hissedildiğinin daha önce kanıtlandığını belirtti.

Bovet, kadınların da yüzleri kendilerine benzeşen erkekleri çekici bulabileceğini belirterek, daha önce yapılan araştırmaların erkeklerin maddi özelliklere kadınlardan daha pozitif ağırlık verdiğini, kadınların ise daha fazla, erkeklerin kişiliğine ve sosyal statüsüne uyarı ettiğini gösterdiğini ifade etti.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

AŞK içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir