Evinizi ilaçlarken çocuğunuz kanser olmasın

Evlerde haşere ilacı kullanımı çocuklar arasında lösemi veya lenfoma (lenf kanseri) gelişme riskini arttırıyor. Kapalı mekanlarda böcek ilaçlarına maruz kalan çocukların lösemiye yakalanma riski yüzde 47, lenfomaya yakalanma riski ise yüzde 43.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Üniversitesi’nde yapılan, aileleri yakından ilgilendiren bu kayda değer araştırma hakkında şu bilgileri verdi:

Çocuklarda lösemi veya lenf kanserine niçin oluyor

“Araştırma zarfında lösemi veya lenfomaya yakalanmış çocuklarla, sağlıklı çocuklar üzerinde haşere ilacına maruz kalma seviyeleriyle ilgili daha evvelden üretilmiş 16 araştırmanın sonuçları karşılaştırıldı. Evde, bahçede ve evin öteki dış mekanlarında maruz kalınan haşere ilaçları ve ot öldürücülerin seviyeleri incelendi.

Kapalı mekanlarda haşere ilaçlarına maruz kalan çocukların lösemiye yakalanma riskinin yüzde 47, lenfomaya yakalanma risklerinin de yüzde 43 oranına yükseldiği sonucuna varıldı.

Bu kanserlerin ortaya çıkmasına ne veya nelerin sebep olduğuyla ilgili bir kesin olmama var lakin böcek ilaçları defalarca belirsiz konumda oldular. Araştırmayı yürüten Harvard Üniversitesi’ne bağlı Harvard T.H. Chan School of Public Health ekibi “Bu araştırmanın sonuçları, böcek ilaçlarına maruz kalmanın çocukluk döneminde kişinin lösemi ve lenfomaya yakalanma riski üstünde bir rol oynadığını, keza de manâlı bir rol oynadığını doğruluyor” diyor.

Prostat ya da mesane kanserini de artırabilir

Araştırma sonuçlarına göre böcek öldürücü ilaçlara maruz kalma ve kansere yakalanma riski arasındaki ilişki yalnızca lösemi ve lenfomayla sınırlı da değil. Böcek öldürücü ilaçlara maruz kalmak prostat ya da mesane kanseri gibi diğer kanser türlerinin gelişme riskini de artırabilir.

Ayrıca böcek öldürücüler, evin her yerine püskürtüldüğü için ot öldürücülere tarafından daha zararlı.

Çocuklar haşere öldürücü ilaçlara onları nefes aracılığıyla alarak ya da yiyerek maruz kalabilirler. Bu ilaçlara ait kimyevi harabeler çocukların oynadıkları veya süre geçirdikleri yüzeylerde uzun bir vakit kalmaya devam ederler. Bu kimyasallar çocukların ellerine, oradan da ağızlarına bulaşabilir. genel olarak 12 yaşın altındaki grup, böcek ilaçlarının kansere sebep olan etkilerine aleyhinde en çok hassasiyet içeren çocuklardır.

Bunları mutlaka yapın

“Böcek öldürücü ilaçlar, bu ilaçlara ne kadar maruz kalındığına göre, bir takım akut ve kronik sağlık durumu problemlerinin gelişmesinde rol oynuyorlar” diyen Op. Dr. Betül Görgen, böcek ilaçlarının güvenli kullanımıyla ilgili vatandaşlara şu önerilerde bulunuyor:

– Merdiven altı firmalar tarafından lisanssız ilaçlarla bilinçsizce yapılan ilaçlamalar tüm aile fertleri için faciayla sonuçlanabilir. Evinizi güvenilir firmalara ilaçlattırmalısınız.

– İlacın etiketinde yazan miktardan fazlasını kullanmayınız.

– Böcek öldürücü sprey kullanılmadan önce çocukların, konut hayvanlarının ve oyuncakların ilk kez başka bir yere alınması ve sprey kurumadan ilaçlanan yere ilacın etiketinde yazar süre her tarafında girmemeleri gerekiyor.

– Hamile olan veya hamile kalmayı düşünen kadınların evde haşere ilacı kullanımından kaçınmaları gerekiyor.

Kimyasal dışındaki çözümler

Haşere ilaçlarına daha eksik maruz kalmak için atılacak en etkin adım ilk olarak böceklerin ortaya çıkmasını alıkoymak. Bunun için de ortalığa saçılmış eski yemek yemek artıklarını temizlemeli, eve böceklerin girmek için kullanacakları oyuk ve çatlakları tamir etmelisiniz.

Evinize böcekler zaten girmişse, öncelikle örneğin yosun kumu gibi kimyevi olmayan maddelerle onlardan kurtulmaya çalışın. Fosilleşmiş topraktan elde edilen suyosunu kumu böceklerin dış iskeletlerini kurutuyor.

Ebeveynler böceklerden kurtulmak için mutlaka kimyasal maddeler kullanmaları gerektiğini düşünüyorlarsa, bütün her yere püskürtülen spreyler yerine, haşere kovucu bantları seçim etmeliler.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir