Fit görünmenin sırrı karında saklı

Hormonal değişiklikler, uyuşuk bir hayat, gebelik ve doğumlar, yaşlanma, genetik faktörler, sık kilo alıp verme bu nedenlerden bazıları. Bilhassa gebelik ve kilo alıp verme sonrasında, karında deri sarkması, kas gevşemesi, çatlak oluşması ve yağlanma, estetik açıdan fazla rahatsız edici olabiliyor. Kilo verme sonrası karın kası ve cilt yapısındaki biçimsizleşme erkeklere göre kadınlarda daha artı sarkma ve gevşemeye neden oluyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Kerem, artı kilonun yanı sıra hamilelik sonrası oluşan gevşekliğin, sarkmaların, cilt çatlaklarının ve karın duvarı zayıflıklarının “abdominoplasti” (karın germe) operasyonu ile giderilebildiğini belirtiyor. Bu operasyonda, göbek ve genital alan arasında kalan, kalitesi bozulmuş deri ve cilt altı dokuların atıldığını, cildin gerildiğini, karın duvarındaki kas bütünlüğünün tekrar sağlandığını dile getiriyor.

Karın Germe İşleminde Yağ Alınabilir mi?

Op. Dr. Metin Kerem, hastanın bel ve üstteki karın bölgesinde, basen ve bacak içi gibi fazla yağlanma olan yerlerinde karın germe operasyonuyla birlikte liposuction ya da lazer liposuction ile yağ aldırma işleminin de yapılabildiğini söylüyor:

Çoğunlukla karın germe operasyonuna birkaç alan liposuction da eklenir. Çoğu vakit bel ve üst karında, karın germe işlemiyle birlikte alınması gereken fazla yağlar olduğundan bu nesil kombine işlemlere gireriz. Çünkü amaç “karın germek” değil, düz, sıkı ve hoş bir karın oluşturmaktır” diyor.

Anne Adayları Karnını Gerdirebilir mi?

Op. Dr. Metin Kerem, karın germe ameliyatının hamile kalmayı engellemediğini, ameliyat sonrası iyileşme döneminin göz önünde bulundurularak hamilelik takviminin belirlenmesi gerektiğini belirtiyor. İyileşme döneminin 6 ila 12 ayda gerçekleştiğini, bu nedenle tercihen ameliyattan bir sene dek sonradan gebelik planı yapılmasını öğüt ediyor. Ama karın deformitesinin ikinci gebelikte her tarafta oluşabileceğini de hatırlatıyor.

Op. Dr. Kerem “Karın germe operasyonu, iyileşmesi tamamlandıktan sonradan gebeliğe engel değildir lakin ikinci bir gebelik karnın yapısını yeniden bozabilir. Böyle bir durumda ikinci bir düzeltme operasyonu gündeme gelebilir. Bu sebeple en doğrusu tüm doğumlar bittikten daha sonra bir seferde bu operasyonu yaptırmaktır” diyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Op. Dr. Metin Kerem, karın bölgesindeki yağlanma oranının, cildin sarkma derecesinin, kasın gevşeme boyutunun göz önünde bulundurulduğunu ve hastaya yerinde planlama sonrası operasyonun genel uyuşma aşağı yapıldığını belirtiyor. Genel Olarak bir gün sonra hastanın taburcu olduğunu, 7 ila 10 jurnal zaman içerisinde olağan hayata dönüldüğünü söylüyor. Hastanın, karın germe operasyonu sonrasında 3 hafta korse kullanması gerekiyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir