Fit ve dinç bir anne olmak için nasıl beslenmeli

Bayan bedeni, tükettiği besinlerden bir takım şeyleri fazla bazılarını ise daha az ister. Bir kadın bedeninin sağlığını sürdürebilmesi için gıda öğelerine ihtiyacı vardır. Kadınlık süreci her tarafında bir takım ihtiyaçları çeşitlilik gösterse de, bayan beslenmesinin temel çizgileri aslında çok da değişmez.

Beslenme Uzmanı & Hayat Koçu Gizem Şeber’den harikulade öneriler!!

Enerji ister: Lakin kararında

Kadın bedeni yaşantısının her döneminde erkeklere kıyasla daha pozitif yağ depolamaya meyillidir. Ergenlik dönemiyle depolanmaya başlayan yağ dokusu yaş ilerledikçe enerji alımına uyarı edilmediğinde şişmanlık riski oluşturur. Kadınlık hormonlarının yağ depolama yetisini artırması doğrusu metabolizma hızını da etkiler. Yağ hücreleri adale hücrelerine kıyasla daha eksik enerji harcadığından ötürü bayan bedeni erkek bedenine tarafından daha az enerji harcar yani kadınların metabolizmaları erkeklere nazaran yavaş çalışır. Erkek kardeşiniz, babanız veya erkek arkadaşınız karşınızda sizin iki katınız değin yerken sizin sinirlerinizin bozulmasının da esas nedeni metabolik hız farkıdır.

Kadınsanız, vücudunuzun besinlerden istediği erkeklere kıyasla daha az enerjidir. Ama bu koşul aç kalmanız ya da 3 öğün salata yemeniz anlamına gelmez. Enerji ihtiyacınızın içten saptanması için özel teknikler kullanılmaktadır. Bir diyetisyenden takviye alarak kişisel enerji ihtiyacınızı saptayabilirsiniz.

Kalsiyum ister: Her Zaman dikkat gerektirir

Erginlik çağında kemik gelişimi için son derece gerekli olan kalsiyum mineralini kadın bedeni çok sever. Çünkü yaşa alt olarak artan kemiklerden kalsiyum atımına DUR demesi gerekir. Ayrıca aylık periyotların sonlandığı dönemde şart daha da kritik ülkü gelir ve kalsiyum atımı hızlanır. Kemik kırılmalarına kadar varabilecek sağlık durumu sorunlarından sakınmak için vücudunuzun sesini dinlemeniz önemlidir. Jurnal besin planınızda 2 su bardağı süt ya da yoğurt ve 2 dilim peynir çeşitlerinden olmalıdır. Kadınlık sürecinde kalsiyum desteğine gerek duyabileceğiniz dönemler olacaktır, bu süreçte doktorunuzun önerdiği kalsiyum desteğini “önerilen” dozda ve sıklıkta kullanmanız önemlidir.

Folat ister: Anne olmak isteyenlerden

Kadınlık sürecinin en özel yolculuklarından biri olan hamilelik döneminde, bayan bedeni B grubu vitaminlerden biri olan folata olan isteğini artırır. Bu yoğun isteğin nedeni bebeğin asap sisteminin bütün gelişmesini sağlamak ve onu sakatlıklardan gözetmek amaçlıdır. Gebelerin günde 600 mikrogram, emzikli kadınların ise günde 500 mikrogram folat alması gerekir. Hamilelik öncesi dönemde ve gebelik boyunca folat desteği için bir doktora danışmanız gerekir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagilleri de sofralarda ön plana çıkarın.

Demir: Dinç bir “IRON” lady olabilmek için

Kadın vücudu aylık periyotlar sürdükçe demire daha fazla gereklilik duyar. Çünkü bu süreçte vücuttan demir kaybı gerçekleşir. 19–50 yaş arası bir erkeğin jurnal demir ihtiyacı 8–10 mg iken, bayan bedeni günde 18 mg demir ister. Erkekler düşük demir ihtiyaçlarını kolayca karşılar. Peki kadınlar? Bayan bedeni, enerjiyi eksik demiri artı isterken kendisini biraz çelişkili bir duruma sokmaktadır. Ama dinç beslenme ile çelişkiyi ortadan uyandırmak yine sizin elinizdedir. Kırmızı et ve diğer et grupları iyi demir kaynaklarıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde, kuru baklagillerde, kuru yemişlerde ve yumurta da ise vücutta daha zor kullanılan bir demir formu vardır. Bu demir formundan en fazla üstünlük için yapmanız gereken bu besinlerin yanında bir tedarik et grubu beslenme ve C vitamininden zengin olan sebze ve meyveleri tüketmenizdir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir