Gebe kalmaya hazırlanırken bunları yapın

Eşinizle birlikte bundan böyle bir bebek istediğinize karar verdiyseniz, bir takım hazırlıklara başlayıp hayatınızda şansın dönmesi yapmanın vakti geldi demektir. Birlikte bu kararı verdikten sonradan da kendinizi keza ruhsal hem de fiziksel olarak hamile olmaya hazırlamanız iyi bir düşünce olabilir.

Doktor seçiminizi yapın ve muayene olmaya gidin

Daha evvelden durmadan tetkik olduğunuz bir doktorunuz var mı? Varsa dinç bir hamilelik dönemi geçirebilmek için gebe kalma kararınızı verdiğinizi belirterek kendisi ile görüşmeye gitmenizi öneririz.

Ilk hekim ziyaretini gebe kaldıktan sonra yapmak yerine evvelden giderseniz doktorunuz size bir takım muayene ve muayeneler yapacaktır. Bu da dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin sağlığı için fazla önemlidir.

Eğer doktorunuz yoksa da yeniden hamile kaldığınızda hamileliğinizi takip etmesini isteyeceğiniz bir hekim ile temasa geçerek kendisi ile görüşmeye gitmenizi öneririz. Fazla diyalog kurabilmeniz ve gebelik sürecinizde beklentinizi karşılayıp karşılayamayacağını hissetmeniz açısından doktorunuzla önceden tanışmanız yardımsever olacaktır.

Doktorunuz muayenede diabeti karaciğer hastalığı, böbrek, yürek hastalığı gibi kronik bir hastalığınız olup olmadığını sorgulayacak, jinekolojik hastalıklarınız olup olmadığını araştırıp sizi tetkik edecektir. Birincil muayenede anne baba adayının kalıtımsal geçmişleri mercek altına alınır, yaşam biçimleri, gıda alışlanlıkları sorgulanır.

Muayeneden sonradan bütün kan sayımı, toksoplazma, kan grubu, tam idrar tetkiki, bütün kan sayımı, rubelle ( kızamıkçık), karaciğer iltihabı B gibi rutin testler istenebilir.

Içki alımınıza dikkat edin

Içki kullanımı hamile kalma şansını bir arz azaltabilir. Yapılan araştırmalarda hafta 5 defa içki kullanan kadınların hiç kullanmayan kadınlara kadar daha kuvvet hamile kaldığı gözlemlenmektedir.

Anne karnındayken alkol kullanıldığında ise bebekte öğrenme bozuklukları, tavır bozuklukları, zeka gerilikleri görülebilir. Hem alkolun erkekler üstünde de olumsuz etkileri görülebilir, sperm sayısı ve kalitesini azaltır.

Sigaradan uzaktan durun

Sigaranın da keza bayan keza erkekte gebe kalmayı etkileyen olumsuz etkileri mevcuttur. Sigara kullanan kadınların yumurta erkeklerin de sperm rakam ve kalitesinde azalma olduğu gözlemlenmektedir.

Gebelik esnasında da sigara kullanımı fazla risklidir, bu sebeple düşük veya erken doğum görülebilmektedir. Erken doğum düşük ağırlıklı bebek riskini de beraberinde getirmektedir. Sigara içmiyorsanız bile sigara dumanının olduğu ortamlarda bulunmamaya o havayı teneffüs etmemeye çalışmalısınız.

Düzenli beslenin

Yediklerinize dikkat edin. Gebe kalmadan önce beslenmenize de fazla özen göstermeniz gerekmektedir, kilo fazlalarınız varsa bunları tahsis etmek için en uygun zamandır. Hamilelikte rejim yapamayacağınız gibi var olan kilonuzun üzerine de kilo alacaksınız. Bu da ağırlaşmanıza ve hamileliğinizin sıkıntılı geçmesine sebep olabilir.

Hamilelik öncesinde kafeinden uzaktan durmalı veya kullanımını sınırlamalısınız. Doktorunuzun önerisiyle folik asit takviyesi alınabilir. Oluşturacağı testler sonucunda doktorunuz zorunlu görürse size bu konuda öneride bulunacaktır.

Stresten uzaktan durun, hareket edin

Stresli bir yaşam sizin hamile kalmanızı geciktirebilir, stres düzeyinizi en aza indirgemeye itina gösterin. Yoğun ve stresli bir meslek temposunda çalışıyorsanız spor yaparak kendinizi sakinleştirmeye ve stresinizden arınmaya çalışın. Yoga gibi hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek aktiviteleri tercih edebilir, dışında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir