Gebelik dönemi obezitesinin kayda değer tehlikeleri

Sağlık Durumu Bakanlığı verilerine kadar, her 3 kişiden birinin obez olduğu ülkemizde obezite bilhassa gebelik döneminde de önemsenmemekte ve ihmal edilmekte. Kadınların üreme çağında en sık rastlanan bu sıhhat problemi değişik tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

“Gebelikte kilo fazlası ne değin çoksa komplikasyon riski pek fazladır” diyen Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, hamilelik dönemi obezitesinin tehlikelerine dikkati çekti.

– Düşük: Normalde 12 haftadan önce düşük olma riski yüzde 20 iken obez gebeler için bu oran yüzde 25’tir.

– Gestasyonel diabet: Aşırı şişman bir gebe bayağı ağırlıktakilerine göre 3 kat artı gestasyonel diabet riski taşır.

– Yüksek kan basıncı ve preeklampsi: Pozitif kilolar bu problemleri 2 kat sıklıkta yaşamanıza niçin olacaktır.

Bütün gebeler tromboz riski taşır. Ama kilo fazlası arttıkça varis ve pıhtı oluşumu riski yükselir.

Bebeğin omzunun takılması ve kuvvet doğum daha sık olur.

Kan kaybı çok daha pozitif olur.

Şişman bebek doğurma olasılığı artar.

Obez gebelerde 37. hamilelik haftasından önce doğum olasılığı artmıştır. Keza ölü doğum ve anomalili doğum riski de artar.

Peki ne yapmalı?

Op. Dr. Betül Görgen şu tavsiyelerde bulunuyor:

Fazla kilolu ve gebe kalmayı düşünüyorsanız, en iyi yol gebelik öncesi kiloları vermektir. Dinç kiloya varmak hem hamile kalmanızı kolaylaştırır keza de bebeğinizi kısa ve uzun dönem risklerden korur. Eğer aşırı kiloyla gebe kaldıysanız artık endişelenmeyi bırakıp, iyi bir bakım ve peşine düşüp takip altına girmelisiniz.

Ilk Kez gebeyken kilo vermeye çalışmayın. Gebelikte kilo belirlemek, muhtemel riskleri fazla değiştirmez. böylece dinç ve dengelenmiş beslenip, bedensel aktiviteyi de devam ettirmeniz gerekir. Yürüyüş ve yüzme tüp gebeler için uygun sporlardır. Haftada 3 defa ve 30 dakika yerine getirmek içten olur.

Hem hamilelik diabeti açısından mutlaka kontrolden geçmeniz gerekir. Kilolu gebelerde doğumun komplikasyonlu ve müdahaleli geçme olasılığı yüksektir. bu nedenle doğumun bütün teşekküllü bir hastanede olması daha da ağırlık taşır.

Fetal anomal riski

Bebekte rastlanabilecek böylece çok kuralsızlık (hidrosefali, spina bifida, uzuv eksikliği vb) obez gebelerde daha sıktır. böylece ABD de cisim kitle indeksi 30’un üstünde olan gebelerin, rutin ultrasonografiden bambaşka olarak daha detaylı bir ultrasonografik incelemeye emrindeki tutulmaları önerilmektedir. Çünkü kilolu gebelerde bunları yakalayabilmek zordur.

Erken glikoz testi

Obez gebelerin çoğu gebe kalmadan önce tanı konmamış şeker hastasıdır. böylece şeker doldurma testi ilk kontrolde yapılmalıdır. Bunun için sıradan zamanını beklemek, bebeğin gelişimi açısından riskli olacaktır. Ayrıca obez gebelerde uyku apnesi de sorgulanmalıdır.

Ilk Önce bu gebelere obezitenin muhtemel olumsuz etkilerinden bahsetmek gerekmektedir. Eğer kilo alımını dengeleyemezlerse sezaryen doğum, yüksek tansiyon ve ani bebek ölümlerine rastlanma olasılığı artacaktır. Bu sebeple hamile kalmadan önce mutlaka kilo kaybı sağlanmaya çalışılmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir