Gebelik döneminde anne adaylarının kaygılandığı durumlar

Hamilelik, büyük değişimlerin yaşandığı ve kendine has özeliklerin olduğu bir dönemdir. Gebelik döneminde anne adayının korkular yaşaması, üzüntü hissetmesi ve kaygılanması fazla doğaldır. Yaşanan bu durumların doğal karşılanabilmesi için anne adayının hamilelik konusunda bilinçlenmesi fazla önemlidir. Bu dönemde anne adayının yapması gereken aslında sadece artı dikkate almak ve iyi beslenmektir.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Esra Çabuk Eli Açık, Hayat Bankası ile gerçekleştirdiği ‘Gebelerle Anneliğe Birincil Adım Toplantısı’nda gebelik döneminde anne adaylarının kaygılandığı durumları ve bu durumlarda neler yapılması gerektiğini şöyle açıkladı;

Hamilelikte kanama yaşanması:

Hamilelikte kanama en çok karşılaşılabilecek problemlerden biridir. Ilk Önce ağırbaşlı olun ve endişelenmeyin. Çünkü gebeliğin başında bu yerleşme kanaması dediğimiz şart olabilir. Yerleşme kanaması hafif pembemsi renktedir ve miktarı azdır. gerçi bu durumu teyit etmek için doktorunuzla irtibata geçin. Eğer kanamanız yoğun ve kırmızı renkte ise düşük yapabilirsiniz. Böyle bir durumdan hemen doktorunuza başvurun. Ultrasonda bakılıp bezginlik olmadığı söylendiği süre artık rahatlayabilirsiniz. Ilaç ve istirahat tedavileri size bu süreçte tezgâhtar olacaktır.

Hamilelikte yemek yiyemeyip sürekli istifra etmek:

Gebeliğim başladığından beri yemek yiyemiyorum ve kesintisiz kusuyorum diyen anne adaylarının beslenme programında ‘az ve sık’ beslenme düzeni olmadır. Çok yağlı tüketmeyeceksiniz. Sabahleyin kızarmış ekmek ve peynir, öğle yemeklerinde çorba, akşam yemeklerinizde de yağsız makarna yiyebilirsiniz. Kusmalar sadece boğazınız da tahriş yaratır katiyen bebeğe hasar vermez. Bulantılar içinde nane şekerini çantanızdan beceriksiz etmeyin. Önemli anlamda rahatlatır.

Cinsel beraberlik sonrası kanama olması:

Gebeliğin 36. haftasına değin cinsel beraberlik serbesttir. Eğer bebekte herhangi bir problem yahut bebeğin eşi aşağıda yerleşimli değilse ilişki serbesttir. Cinsel beraberlik kanama olma olasılığını artırmaz ama kanamanız olduysa buna bağlanır. Endişelenmeyin lakin gerçi bir bayan doğum doktorunuzla iletişime geçin.

Hamilelik döneminde spor yapmanın sakıncalı olduğu düşüncesi:

Spor tüm hayatımızda olduğu gibi gebelikte de yapılması şarttır. Eğer olağan doğum istiyorsanız, bu sürece sizi en sıcacık hazırlayacak koşul spordur. 30-45 dakikalık günlük kolay yürüyüşler, yine pilates ve yoga egzersizleri size ayrıca kilo kontrolü sağlar ayrıca de doğum için sizi rahatlatır. Eğer tehlikeli bir durumunuz yoksa hamileliğinizin sonuna kadar etkin spor yapın.

Gebelikte antibiyotik kullanım durumu:

Gebelikte grip veya nezle olabilirsiniz. Manâlı olan ateşinizin olup olmadığıdır. 38 derecenin üzerindeyse anında doktorunuzla irtibata geçin. Bu dönemde kolay kürlerde deneyebilirsiniz. Zencefil, narçiçeği ve ıhlamur karışımının çözemeyeceği kırgınlık yoktur. Antibiyotik kullanımı eğer mevcut durumunuz 1 haftadan daha fazla sürerse ve alev olursa o vakit kullanmalısınız. Yahut antibiyotik kullanımına her zaman gerek olmayabilir.

Bebeğim sağlıklı olacak mı?:

Sahiden hamileliğinin ilk günlerinden itibaren endişe duyulan bir durumdur. Tedaviler gibi maalesef hastalıklarda çeşitlendi. Önlem elde etmek kaygıları yok etmenin en güvenilir yoludur. Bütün ailenin hayatını garantiye bölge bir başvuru var ama tüm gebelere öneriyorum. Kordon kanı saklama işlemi… Plasenta önemli anlamda kök hücreli içeriyor. Bu dek gözenekli olan yine kordon kanında bulunuyor. Bu kök hücreler bebekte ya da ailede ileride çıkacak herhangi bir sıhhat sorununa karşı hastayı koruyor. Son zamanlarda kozmetik amaçlı kullanılmaya başlanan bu hücrelerin asıl amacı daha dinç bir tür oluşturmaktır. O yüzden elimizde böyle imkanlar varken mutlaka değerlendirin.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir