Gebelik döneminde yenmemesi gereken 15 beslenme

Hamilelik süresince kaçınılması gereken gıdalar konusu daima şaşırtan bir konudur. Genellikle öbür öneriler ve yorumlar yapılır hatta çevrenizdeki insanlardan da çeşitli düşünceler ortaya atılır. Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sizin için karışık olmayan, çantanızda taşıyabileceğiniz bir liste hazırladı. Bu listeyi yanınızdan ayırmayın ve neleri yemeniz gerektiği konusuna yoğunlaşın.

Büyük balıklar: Özellikle doğmamış bebeğinizin asap sistemine hasar verebilecek yüksek miktarda civa taşıyan, uzun ömürlü büyük balıklardan uzakta durun. (Kılıç balığı, köpek balığı, uskumru)

Kolyos: Bu balık dinç bir omega 3 kaynağıdır lakin yüksek miktarda civa içerir. Bunun yerine daha güvenilir olan somon ve karides tercih edilmelidir.

Suşi ve öteki çiğ balıklar: Yediğiniz balık pişmiş olmalı. Ham balık çok miktarda bakteri ve asalak içerebilir. Bu da mide bağırsak sistemini başaşağı eder.

Soğuk et ve sosis: Bilimsel verilere kadar hamile kadınların yiyecek yoluyla bulaşan bir takım paraziter hastalıklara yakalanma riski 20 kat fazladır. Bu bakteriler, plasenta yoluyla fetüse ulaşırlar ve ölü doğum, düşük, erken doğum gibi sonuçlar doğurabilirler.

Yumuşak peynirler: Bu peynirler gerçekte ülkemizde fazla tüketilmemektedir lakin yine de misal belirlemek gerekirse; feta, brie, rokfor peyniri de bakteri içerebilir. Özellikle Feta peyniri, dünyanın her yerinde salata ve makarnalarda sıkça kullanılır. Eğer hamileyseniz ve bu peynirden vazgeçemiyorsanız, güvenilir olduğundan emin olmadan tüketmeyin. En çok bilinen beslenme kaynaklı rahatsızlık bu peynir türüyle benzer olan Listeriosistir. Eğer hamilelik yahut ve besinlerle bu bakteriyi aldıysanız, sağlığınız için önemli bir tehlike oluşturmaz, hafif grip güya belirtiler olur ve geçer. Fakat gebelik esnasında bu bakterinin gıdalarla alınması durumunda düşük ve erken doğum tehlikesi gelişebilir.

Pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleri: Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden uzakta durulmalı.

Salam, sosis, tütsülenmiş et, beyin ve deniz ürünleri: Bu ürünler tütsülenip dondurularak saklanır. Çeşitli bakteriler içerme olasılığı vardır.

Içki ve ilaçlar: Alkol ve beyin üzerine etkin öteki ilaçlar, erken doğum olasılığını artırmanın yanı sıra çeşitli doğum defektlerine de sebep olabilir. Gebelikte aşırı alkol tüketimi, fetal içki sendromuna ve ölü doğum riskinde manâlı artışa neden olur. Yeni çalışmalar aşırı olmayan alkol kullanımının bile çocuğun ileriki yaşantısında manâlı ast etkilere yol açabileceğini göstermiştir.

Kafein: Genellikle, gebelikte kafein tüketimi konusunda kabul edilen sınır değer 200-300 mg/gün’dür. 2008 yılında yapılan bir çalışmada 200 mg üzerinde jurnal kafein tüketiminin düşük olasılığını artırabileceğini belirtilmiştir. 3 fincan çayda 47 mg, 3 fincan kahvede 95 mg kafein vardır. Öyle fazla çalışmada gebelerin günlük kafein alımında 200-300 mg’ı geçmemesi önerilmektedir.

Pastorize edilmemiş meyve suları ve çiğ sebze filizleri: Turp, yonca, maş fasulyesi gibi gıdalar bakteri taşıyarak gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Eksik pişmiş et ve yumurta: Gıdalardan kaynaklanan hastalıklar keza sizin keza de doğmamış bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Özellikle et çeşitleri uygun sıcaklıkta pişirilmelidir. Kuzu ve dana eti için fırın ısısı 160 C, tavuk göğsü için 170 C, tüm haldeki kümes hayvanları için 180 C kabul edilen uygun pişirme ısısıdır. Yumurtanınsa hem sarısı hem de beyazı pişmiş olmalıdır.

Bitkisel destekler: Hamilelik boyunca, güvenilirliğinden kesin olunamayan bu stil nebati ilaçlardan kaçınmak gerekir.

Karaciğer: Karaciğer yüksek miktarda A vitamini içermekte olup şüphesiz tüketilmemesi gereken grupta yer almaz. gerçi tüketmemek iyi olur çünkü A vitamini gebeliğin erken döneminde fazla miktarda alınırsa, doğumsal defektlere yol açmaktadır. Özellikle gebeliğin birincil aylarında, aşırı miktarda A vitamini içerdiği için, karaciğer tüketiminden sakınmak gerekir.

Salata barları ve hazır salatalar: Salata taze sebze ve meyvelerden hazırlanan, çok iyi bir sağlıklı öğün alternatifidir. Fakat kafe ve restoranlardaki bir takım koşullar nedeniyle sağlığınızı bozan bir seçenek haline dönüşebilir. Salataların hazırlandıktan sonra 2 saat içinde tüketilmesi gerekir. Hem içine katılan peynir cinsi önemli bir ayrıntıdır. Dinç beslenmeye çalışırken o kadar çok bakteriyi de salatanın yanında alabilirsiniz. En iyisi salatanızı evde kendiniz hazırlayın.

Pişmemiş yumurta: Hamilelikte pişmemiş yumurta katiyen yenmemeli.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir