Gebelikte en büyük tehlike: Obezite

ABD Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan örnekler veren Yrd. Doç. Dr. Ferhat Ferhatoğlu şu açıklamayı yaptı: Michigan Üniversitesi’nde Epidemiyoloji Profesörü Dr. Eduardo Villamor önderliğinde bir araştırma ekibi 8 yılda doğan 1 milyondan artı çocuğu çözümleme altına aldı. Ve her bin bebekten ikisinin serebral palsi riski taşıdığı ortaya çıktı. Obez olarak gebe kalan ve doğum yapan kadınlarda bu risk iki katına çıkıyor. Egzersiz bulguları hamilelik esnasında bir kadının aşırı kilosu ile bebeklerde serebral palsi riski aralarında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Anne obezitesinin serebral felç üzerindeki etkisi öteki tehlike faktörlerine kıyasla daha az gözükse de, obez olan kadınların gitgide artarak artması direkt olarak halk müziği sağlığına tesir ediyor.

Serebral palsi, denge ve hareket etme ve hareketi sürdürme kabiliyetini etkileyen bir bozukluktur. Hastalık beyinin kasları teftiş etme kabiliyetini etkileyen ve gelişmekte olan bölümündeki hasardan kaynaklanmaktadır. Beyin felcine maruz kalmış çoğu insan değişik sağlık durumu sorunları yaşamaktadır: Zihinsel engel, nöbetler, görme, işitme veya tavır ile ilgili konularda yetersizlik, omurgadaki şartların değişmesi gibi.

Obezite hamilelik için bir tehlike

Obezite, gebelikte bir takım komplikasyonlara yol açma riskini artırabilir ve annelerin ve çocukların sağlığını negatif yönde etkileyebilir. Çalışmalar, gebelik öncesi kilo vermenin bu risklerin bir kısmını azaltabileceğini göstermektedir. Gebelik öncesi kilo kontrolü, gebelik sırasında ve sonrasında bir takım sağlık faydaları sağlayabilir. Bütün veriler benzer soruna göze çarpan ediyor; “hamilelikten önce dinç bir kiloda olmanın ve hamilelik sırasında içten miktarda kilo almanın iyi sonuçları bulunmaktadır”. Hamilelikten önce elinizden gelenin en iyisini yapın.

Dr. Ferhat Ferhatoğlu; ”Hamilelik planlıyorsanız ve hamileliğe girerken sağlıklı olmak istiyorsanız. Dinç kilo vermeli; sigara içmemeli ve alkolden kaçınıp egzersize devam etmelisiniz dedi. Kilo verme zamanı gebe kalmadan önce olmalıdır. Planlı hamilelikten önce ideal kiloya inilmesi anne ve çocuk sağlığı açısından çok önemlidir. Besin alışkanlıklarının diyetisyen kontrolünde değiştirilmesi, düzene sokulması, gene de kilo kontrolü sağlanamıyorsa obezite cerrahisi uygulayan hekimlerden tavsiye alınması muavin olabilir. Obezite cerrahisi gebeyken yapılamaz. Özellikle hamile olduktan sonra kilo vermeye karar tahsis etmek iyi bir plan değildir” dedi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir