Gebelikte oluşan çatlaklar kabusunuz olmasın

Gebelerin yaklaşık 90’ında görülen çatlaklar adeta her kadının kabusu. Çatlaklar pembe ve mor renkte karın, belin emrindeki kısımları, kalça ve uyluk ile meme etrafında oluşabilir. Çatlaklar eskidikçe sedef rengini alır ve çoğunlukla kalıcı olur. Çatlakların aşırı kilo almış, büyük bebek taşıyan kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Güven Çayyolu Afiyet Kampüsü Dermatoloji Bölümü’nden Uzman Dr. Cansel Köse Gürer: “Çatlaklar genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde; bebeğin en büyük olduğu zamanda hormonların da etkisiyle derinin gerilmesi sonucu ortaya çıkar. Hem ailede gebelik çatlağı olma öyküsü de bu riski artırır” dedi.

Vitamin A ve meyve asitleri yararlı olabilir

“Piyasada çok farklı alanlara yönlendirilmiş çatlak önleyici kremler mevcut. Çatlaklara yönelik hangi kremin kullanılacağına dair net bir düşünce birliği maalesef yok. Organik içerikli kremler ve kakao, badem yağı gibi dağıtılmış yağların masajla birlikte uygulaması önerilmekte” açıklamasında bulunan Dr. Gürer, yapılan çalışmaların bu yöntemlerin defalarca başarılı olmadığını kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi. Oluşmuş, eski çatlakların pembe, kırmızı ve mor rengini sedef rengine bıraktığını bildiren Dr. Gürer, “Oluşmuş ve eski çatlaklara vitamin A derivesi olan ‘Tretinoin’ içeren kremler kullanılabilir. Tretinoinin kollajen sentezini artırdığı düşünülmektedir. Ancak gebelikte ve emzirirken kullanılmamaktadır. Meyve asitleri ile yapılan peeling ve roller yöntemleri ile çatlaklar desteklenebilir. Daha az belirgin ayla getirilebilir” dedi.

Lazer tedavisi ile izler siliniyor

Lazer tedavileriyle çatlak tedavisinde epeyce başarılı sonuçlar elde edildiğini kaydeden Dr. Gürer, “Fraksiyonel lazer sistemleri ile çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Er Yag, Karbondioksit lazer sistemleri ile kollajen ve elastin liflerin bitmiş yapılanması sağlanarak çatlaklar çare edilebilir. PulseDye lazer sistemleri ile de kollajen uyarımı yapılarak çatlak tedavisi yapılmaktadır. Uzman hekim eşliğinde uygulanan lazer tedavileri, krem ve masaj uygulamalarının etki etmediği eski çatlakları sorun olmaktan çıkarabilir” dedi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir