Gebelikte sıcacık bir uyku için yapmanız gerekenler

Hamilelik hayatınızda yalnızca birkaç kere yaşayabileceğiniz en hoş ve özel dönem. Bu olağanüstü dönem belirlenmiş fakat bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor. Bunların başında dauyku problemleri geliyor. Bu dönemde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ise Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir anlatıyor.

SOS pozisyonu en ideali

Gebeliğin ilerleyen haftalarında artan karnınız nedeniyle sırt üstü ve yüz üstü yatmakta zorlanabilirsiniz. Bu dönemde sol tarafa yatarak dizleri kıvırmak ve bacakların arasına yastık ayarlamak size bebeğinize en iyi yatış pozisyonunu verecektir. Bu yatış şekline ‘SOS’ pozisyonu denmektedir. Bu yatış şekli plasentaya en uygun bir şekilde besin imkanı sağlar. Bu pozisyon böbreğin bakımlı çalışmasını sağlayarak bilhassa el ve dizlerde oluşabilecek ödemi azaltır.

Yüzüstü uyumayın

Bakımlı bir uyku için hamilelik yastığı kullanmak yardımsever olabilir. Bu yatış şekline zamanla alışabilirsiniz ve uyku sırasında pozisyonunuzu değiştirseniz bile endişelenmeden sol tarafınıza dönerek uygun bir şekilde uyumaya devam edebilirsiniz. Sırtüstü yatmak gebelikte yerinde bir pozisyon değildir. Rahimin sırtınıza yapacağı tartı ağrılara sebep olabilir, bağırsakların damarlara uygulayacağı zorlama kan akımında sıkıntılara ve hemoroide sebep olabilmekte. bununla birlikte yüzüstü uzanmak da rahime ve bebeğe baskı uygulayacağı için yerinde değildir.

Kahve ve kola içmeyin

Hamilelik döneminde dinç ve uzun bir uyku için diyetinizden kola, kahve ve nehir gibi içecekleri çıkarmalısınız. Gündüz saatlerinde bol akıcı alarak uyumadan 2-3 saat önce akıcı tüketmeyin ve ağır yemeklerden kaçının. Bulantılar için yatmadan ve kalkmadan önce bisküvi veya kraker yemek yardımsever olacaktır. Yatağa gitmeden önce ılık duş ve süt içmek iyi bir uyku için muavin olur. Gece uyanırsanız uykunuzu dağıtmayacak şeyler yapabilirsiniz; televizyon bakmak ya da müzik kulak vermek gibi kitap okumak da etkili olacaktır. Fırsat buldukça gün içinde yarım saatlik kısa şekerlemeler de yararlı olacaktır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir