Gıda çantasında neler olmalı

Çocukların okul çağı döneminde tatmin edici ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaları, gelecek yaşamlarında bu alışkanlıkları sürdürmeleri açısında epeyce kayda değer. Uzman Diyetisyen Olcay Barışma, dengelenmiş besin koşullarına uygun olarak hazırlanmış beslenme çantalarının çocukların okul başarılarını arttırmasının yanı sıra artış ve gelişmelerinde büyük rol oynadığını söyledi.

Okul çağı dönemi çocukların ömür boyu sürecek davranışlarının kazanılmaya başlandığı, alışkanlıklarının oluştuğu bir dönemdir. Bu dönemde çocukların dengelenmiş beslenme alışkanlığı kazanması geleceklerinde de bu alışkanlıkları sürdürmelerinde etkin olmaktadır. Dengelenmiş beslenmenin bununla beraber çocukların sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesi konusunda kayda değer bir rol oynadığını ifade eden Şenpiliç ‘Dengelenmiş Beslen Harekete Geç’ Proje Danışmanı Bilirkişi Beslenme Uzmanı Olcay Barışma, okulda dengelenmiş besin çantasının nasıl olması gerektiğini anlattı.

Besin çantasında olması gerekenler

Besin çantasının içinde hem basit taşınır keza de besin değeri yüksek yiyecekler bulunmalıdır. 4 başlıca gıda grubu besin çantasında mutlaka yer almalıdır:

– Ekmek ve tahıl grubu
– Sebze ve meyve grubu
– Et grubu
– Süt grubu

Başta kahvaltı vazgeçilmez öğünümüzdür. Gece uzun süren istek sonrası, beynimizin ihtiyacı olan ilk güç kaynağı kahvaltı öğünü ile sağlanmalıdır. Yapılan incelemeler kahvaltıyı atlamayan çocuklarda başarı oranının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çocukların kahvaltıda tüketecekleri bütün buğday-çavdar ekmeği, peynir, zeytin, yumurta, pekmez, mevsim sebzeleri gün içinde gereksinim duydukları enerjiyi sağlamalarında büyük rol oynar. Öğlen ise beslenme çantalarında bulunabilecek tavuk, et gibi protein kaynaklı besinler ile hazırlanan bütün buğday ekmeği ile sandviç, yanında mevsim sebzeleri ve ayran 4 ana beslenme grubunu oluşturmaktadır. Ara öğünlerde ise beyin gelişimi için çok önemli olan çiğ (kavrulmamış) fındık, ceviz, badem ile yanına kuru- taze meyveler veya ev yapımı havuçlu tarçınlı cevizli kek keza kan şekerini dengeleyecek keza de çocukların derste verimliliğini arttıracaktır.

Kemik ve diş sağlığı için süt ürünleri fazla önemli

Vücudumuz için zorunlu olan kalsiyumun en manâlı kaynağı olan süt ve süt ürünleri çocuklarda bilhassa kemik ve diş sağlığı için fazla gereklidir. Keza kaliteli protein, kalsiyum, A vitamini içeriği zengin olan bu besinler çoğalma ve gelişmede çok manâlı yer tutar. Günde mutlaka 2 bardak süt-yoğurt-ayran grubu tüketmeleri gerekmektedir.

Hazır gıdalar konsantrasyonu bozuyor

Tüketilmesi önerilmeyen cips, kola, patates kızartması, kek, gofret, meşrubat, bisküvi, şekerleme gibi gıdalar kan şekerinin bir anda yükselmesine ve ardındaki düşmesine niçin olup ayrıca tokluk şehvetli sağlamaz hem de çocuklarda konsantrasyonu bozar. Bu nesil besinlerin beslenme çantasında yer almaması, tüketilmemesi fazla önemlidir.

Sıhhat için dengelenmiş beslenip harekete geçin

Yapılan araştırmalar Türkiye’de erkeklerin yüzde 25’inin kadınların da yüzde 41’inin obez veya aşırı şişman olduğunu gösteriyor. Dünya’daki çocukların yüzde 20-25’inin obez olduğu ve bu çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor. Obezite’nin dünyayı olduğu değin Türkiye’yi de korkutma ettiği gerçeğinden yola çıkan Şenpiliç, 2015 yılında ‘Dengeli Beslen, Harekete Geç’ sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç tarafından başlattılan ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası, ailelerinin beslenmesi konusunda kilit rol üstlenen kadınların dengelenmiş gıda ve egzersizin önemi konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir