Güneş ışığı astıma iyi geliyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, astım hastalarının güneşlenerek geçirdikleri sürenin hastalıkları üstünde olumlu etkisi olduğunu ortaya koydu.

Londra’daki King’s College’da yapılan araştırmaya göre, astım hastalığında semptomların kötüleşmesinde güneş ışığının sağladığı D vitaminin eksik alınmasının da payı var. Son çalışmalar, D vitaminin, astımda etkin olan bağışıklık sisteminin aşırı etkili parçalarını rahatlatma etkisi yapıyor. Ancak, astım hastalarının D vitamini ile tedavi edilebileceği az önce tıbbi deneylerle kanıtlanabilmiş yok.

Astımlı kişiler, nefes borularında şişme, daralma veya iltihaplanma olduğunda nefes alıp verme zorluğu çekiyor. Çoğu astımlı steroidle çare edilebilyor ama tüm astım hastaları bu tedaviye cevap vermiyor.

Profesör Catherine Hawrylowicz, “Yüksek düzeyde D vitamini bölge kişilerin astımlarını daha yoklama aşağıda tutabildiklerini görüyoruz, bu bağlantı oldukça etkileyici.” biçiminde konuştu.

BBCTürkçe’de bulunan ve sonuçları Journal of Allergy and Clinical Immunology adlı dergide yayımlanan araştırmada, 28 hastadan alınan kan örneklerinde D vitamininin interleukin-17 seviyelerini düşürdüğü tespit edildi.

Takım, hemen, astım hastalığı semptomlarının D vitamini ile tedavi edip etmediği konusunda çalışmalar yürütüyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir