Hamile kalamıyorsanız bunları içmeyin

GENELLIKLE toplumda, şeker harcamak yerine yapay tatlandırıcıları kullanmanın daha sağlıklı olduğu düşüncesi yaygınken, kalorisi azaltılmış yiyecek ve içeceklerin arkasında gizlediği tehlikenin kimse farkında yok.

Suni tatlandırıcılı soğuk içeceklerin ve sıcak içeceklere atılan suni tatlandırıcıların, kadının üreme potansiyeli üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bilhassa tüp bebek tedavisi görebilen hanımları yakından ilgilendiren bu manâlı konuda şu bilgileri verdi:

“Günlük hayatlarında ahenkli olarak suni tatlandırıcı bitiren kadınların gebe kalma şansı azalıyor. Çünkü suni tatlandırıcılı içecekler bitiren kadınlar daha kötü yumurta ve embriyo kalitesine sahip oluyor. Sıcak içeceklere konan şeker benzeri tatlandırıcılar ise embriyolarda deformiteye yol açıyor.

Yapılan çalışmaların sonucunda, yapay tatlandırıcıların ve sıcak içeceklere atılan şeker yerini tutan maddelerin yumurta kalitesini ve bunun sonucunda embriyo kalitesini bozduğu ortaya çıktı.

Çalışmalar sırasında tüp bebek merkezlerinde çare görebilen kadınlara diyet alışkanlıkları, diyet içecekler ve tatlandırıcılar kullanıp kullanmadığı soruldu. İki yıldan daha pozitif süre, üreme tedavisi görebilen kadınlardan elde edilen yumurtalar ve embriyolar incelendi.

Perhiz içecekleri tüketenlerde ve tatlandırıcı kullanan kadınlardan elde edilen yumurtalarda kuraldışılık oranı yüksek çıktı. Aynı kadınlara ait cenin kaliteleri ve dolayısıyla rahime tutunma olasılıkları da daha düşük olarak saptandı.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir