Hamile kaldığınızda yok en az 6 ay öncesinde sigarayı bırakın

Gebe kaldığını öğrenen anne adayının ya da baba olma sevincini yaşamış erkeğin, bebeğin sağlığını gözetmek namına aldığı birincil önlem sigaradan uzak durmak oluyor. Ancak uzmanlar bu önlemlerin yetkisiz olduğuna dikkat çekiyor.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kanbilim Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Elli çocuk sahibi olmadan asgari 6 ay önce keza anne, hem de baba adayının sigarayı hayatından en ince ayrıntısına kadar çıkarması gerektiğini söylüyor. Çünkü gebelikten önceki sigara tiryakiliği de, doğacak çocuğun kansere yakalanma riskini ikiye katlıyor.

Çocukluk çağı kanserleri

Çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 30’unu lösemi, 70’ini ise beyin, böbrek, göz ve santral asap sisteminde görülen bitkiler hastalıkları oluşturuyor. Türkiye Pediatrik Onkoloji Grubu ve Türkiye Pediatrik Kanbilim Derneği verilerine tarafından Türkiye’de her sene yaklaşık 2500-3000 çocuk kanser tanısı alıyor. Ancak iyi haber şu oysa, kansere yakalanan çocukların takriben % 80’i günümüzde en ince ayrıntısına kadar iyileşiyor.

Anne karnında başlıyor

Genelde 5 yaşına değin görülen çocukluk çağı kanserleri, diğer kanser tiplerinde olduğu gibi dış etkenler göre tetiklenebiliyor. Anne karnında radyasyona maruz kalma, yüksek gerilim hatları gibi manyetik alanlar, otobanların oluşturduğu zehirli gazlar ve tarımda sık kullanılan hap artıkları ilk akla gelenler olsa da, anne ve bebeğin sağlığını en çok sigara dumanı korkutma ediyor.

Sigara lösemi riskini 2 katına çıkarıyor

Prof. Dr. Murat Elli çocukluk çağı kanser türlerinin önlenebilir olduğuna uyarı çekiyor. Peki nasıl?

– Doğum öncesi veya sonrasında sigara dumanına maruz kalan bebeklerde bronşit, bronşolit, orta kulak ve üst solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür.

– Sigara içen baba adaylarının çocuklarında lösemi görülme riski takriben iki katına çıkar.

– Gebelikten önce veya hamilelik sırasında anne-babanın içtiği sigara; beyin tümörleri, lösemi, lenfoma ve nöroblastom gibi çocukluk çağı kanserlerinin oluşma riskini artırır.

– Hamilelik sırasında sigara içen annelerin bebeklerinde retinoblastom adı bahşedilen göz içi tümörü görülme riski 1,5 katına çıkar.

– Bütün bu nedenlerden ötürü gebelikten en düşük 6 ay önce ayrıca anne keza de baba adayı sigarayı kuşkusuz bırakmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir