Hamileliğin ilk 3 ayında saçınızı boyatmayın

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bayan Doğum Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oluş Api, anne adaylarının en çok merak ettiği “hamilelikte saç boyanır mı” sorusunun cevabını veriyor. Doç. Dr. Api, anne adaylarının ilk 3 ayda boyadan uzakta durmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Saç tarih boyunca kadınlarda çekicilik, alımlılık ve dişiliğin sembolü olarak görülmüştür. Özellikle son yıllarda gençliği uzun süre koruma arzusu toplumlarda ağırlık kazanmıştır. Öteki yanlamasına, kadınların artan kariyer odaklı yaşam tarzları nedeniyle anne olma yaşı artan bir şekilde artmaktadır. Yapılan araştırmalara kadar, kadınlarda saç boyası başvuru formu oranı %66 – %74 arasında değişmektedir.

Kadınların bu değin yoğun kullandığı saç boyaları bazı dönemlerde akılları karıştırabiliyor. Özellikle hamilelik durumunda saç boyası kullanımının fetüs açısından yaratabileceği doğumsal anormallikler uzun senelerdir kavga konusu oldu. Doç. Dr. Oluş Api, konu hakkında tanımlama yapıyor ve anne adaylarına manâlı tavsiyelerde bulunuyor.

Çoğunlukla kadınların her bir gebelikleri için % 3-5 oranında doğumsal anormalilikler ile rastlama olasılıkları vardır diyen Doç. Dr. Api, “Burada sorgulanan gebelikte uygulanan saç boyalarının hâlihazırda var olan bu riski daha fazla arttırıp arttırmadıklarıdır” diyor.

Kuaför olan anne adaylarında risk daha fazla

Saç boyama sırasında eksik miktarda kimyasal maddeler vücuttan emilmektedir, oysa ne kadar emildiği ve fetüse ne değin zarar verdiği beli değildir. Oysa, hayvanlar üzerinde, normalde insanlarda kullanılandan yüzlerce kat daha fazla dozda badana kullanılarak yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda, fetal gelişim üstünde manâlı bir değişim izlenmemiştir. Diğer yana, bayan kuaförler üzerinde yapılan araştırmalarda ise, mesleki nedenle ağırlıklı olarak solunum aracılığıyla maruz kalınan saç boyası ve sanki kimyasallar nedeniyle, bu iş grubundaki kadınların doğurdukları bebeklerin daha “düşük doğum” ağırlığına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu kadınların bebeklerinde doğumsal aykırılık oranının eksik miktarda da olsa arttığı saptanmıştır. Bu çalışmalardan yola çıkılarak, saç boyalarının solunum aracılığıyla cilt emiliminden daha çok geçtiği kabul edilmektedir. bu nedenle, bu iş grubundaki gebelerin iyi havalanma koşulları olan bir ortamda çalışması, koruyucu eldivenler giymesi, sıkça çalışmaya ara vermesi önerilmektedir.

İnsan gebelikleri üzerinde, saç boyalarının kullanımına ilişkin fazla az araştırma vardır. Bilmekteyiz ancak, kafa derisine uygulanan herhangi bir maddenin, deriden geçerek vücuda girme miktarı hayli sınırlıdır; böylece, fetüse geçecek miktar da çok az olacaktır. Hem öyle fazla bayan gebeliğinde saçını boyamasına karşın, bunun negatif sonuçlarına ilişkin raporlar yayınlanmamıştır. Bu bilgi, deriden emilimin minimal miktarda olduğu bilgisi eşliğinde değerlendirildiğinde; gebelikte saç bakımı işlemlerinin fazla da kaygılandırıcı olmaması gerektiği yorumunu yapabiliriz.

Hamilelikte saç boyanırken alınması gereken önlemler

Öteki yandan bütün gebeler için saç boyaması sırasında bazı önlemlerin mutlaka alınması önermekteyiz;

1- Gebeliğin birincil 3 ayı bebeğin organlarının oluşmaya dönemdir. böylece bilhassa birincil üç ayda saç boyaları ve öteki kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır.

2- Saç boyası, mutlaka iyi havalandırılan bir ortamda yapılmalıdır.

3- Gebe, boyayı kendi uyguluyorsa mutlaka eldiven kullanmalıdır.

4- Saç boyası gereğinden uzun süre saçta tutulmamalıdır.

5- Saç boyası operasyon sonunda saç çok iyi durulanmalıdır.

6- Hem, saç boyası olarak daha çok benzeri daimi boyalar veya balyaj tarzında saça daha yüzeysel uygulanan kimyasallar ya da tamamıyla bitkisel olan kına uygulaması önerilmektedir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir