Hamilelik döneminde cilt sağlığını korumak için öneriler

Hamilelik dönemi vücutta hormonal ve bedensel şansın dönmesi sebebiyle değişik kozmetik problemleri beraberinde getirebiliyor. Bu sorunların başında cilt lekeleri ve deri çatlakları yer alıyor. Memorial Wellness Kozmetik Cildiye Bölümü’nden Uz. Dr. Makbule Dündar, hamilelik döneminde cilt sağlığını gözetmek için önerilerde bulundu.

Hamilelikte de cildinizi güneşten koruyun

Bir Takım gebelik hormonlarının vücutta melanin üretimini artıran ast etkileri bulunmaktadır. Cilt bu artışa düzen sağlayamadığı takdirde vücutta daha artı melanin salgılanır ve lekeler oluşur. Hamilelikte deri lekeleri gebeliğin ilk aylarından itibaren başlayıp yüz, meme ve karın bölgesinde görülebilir. Bilhassa açık tenli kadınlarda daha pozitif görülen cilt lekeleri erken dönemde çare edilmedi takdirde daimi izler bırakabilir. Güneş ışığının etkisiyle bu lekeler daha da belirginleşir. Gebelik süresince güneşin zararlı ışınlarından korunurken, D vitamini sentezi için aşırıya kaçmadan güneşlenmelidir. Lekelerin artmasına neden olan güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu güneş koruyucular ve hamilelik süresinde cildi besleyen ürünler kullanmaktan geçmektedir.

Bulutlu havaya aldanmayın

Güneşin etkisini az gösterdiği kış aylarında daha hafif seyreden lekelenmeler üstünkörü olabildiği gibi cildin derin bölgelerine kadar işleyebilir. Yazın bulutlu havalarda bile güneşin ultraviyole ışınlarının bu lekeleri arttırabileceği unutulmamalıdır. Halk aralarında gebelik maskesi olarak da aşina cilt lekelerinin hamilelik döneminde büyüme göstermesinin nedenleri aralarında progesteron düzeylerinde artma ile birlikte yumurtalık ve tiroit fonksiyonlarının bozulması yer almaktadır. Hamileliğin açık havada doğum teftiş haplarını kullanılması, hormon replesman tedavisi de ciltte lekeler oluşmasına niçin olabildiği bilinmelidir.

Gebelik lekelerinin rengine uyarı

Kloasma yani hamilelikle oluşan cilt lekelerinin tedavisinden önce kullanılan ilaçlar ya da mevcut hastalıklar sorgulanmalıdır. Lekelerin cildin yüzeyine yakınlığı veya derinliği ile birlikte tipinin ortaya konulması tedavinin şeklini ve süresini belirleyebilir. Kahverengi görülen lekeler genel olarak daha üstünkörü olurken, mavimsi veya siyaha yakın lekeler deri yüzeyinin daha derinlerine yerleşir.

Kir için pratik tedavi yöntemleri

Gebelik sürecinde oluşan lekeler, bebek dünyaya geldikten sonradan kaybolabilmektedir fakat geçmediği durumlarda dağıtılmış kozmetik uygulamalar önerilebilir. Hamilelik döneminde mutlaka bir cildiye uzmanı ile görüşülerek ciltteki şartların değişmesi ve tedavi yolları konusunda tasarlama yapılmalıdır. Uygulamalar deri lekelerinin tipine bağlı olarak seçilmekte ve seans seans yapılmaktadır. Hafif lekelenme durumunda ve seans aralarında değişik renk açıcı madde içeren; (örn; glikolik asit, kojik asit, C vitamini, fitik asit, hydroquinone vs) kremler uygulandığı zaman mutlaka sabahtan güneş koruyucu (en düşük SPF 30 – SPF 50) kullanmak gereklidir. Yüzeysel lekeler renk açıcı kremler, lazer ve kimyasal peeling uygulamaları ile tamamen geçer, derin lekeler ise ayrıntılarıyla geçebilmekle birlikte bazen hafif şekilde kalabilir.

Tedaviye karşın tekrarlayabilir

Gebelik sürecinde ciltte meydana çıkan lekeler inatçı olabileceği gibi sıkça her tarafta da edebilirler. Özellikle güneşten korunmaya yönelik tedbirlerin dikkatsizlik edildiği durumlarda lekelerin tekrarladığı görülür. Gebelik lekelerini tedavisi yavaş ilerleyebilir. Tahammül gerektiren leke tedavisinde yumuşak yöntemler seçilmelidir. Agresif tedavi yöntemleri ara sıra ters etki yaparak lekelerin artmasına niçin olabilir.

Deri çatlaklarına çağdaş dokunuşlar

Hamilelik döneminde oluşan deri çatlakları büyüyen teknoloji ile birlikte modern yöntemlerle zahmetsizce çare edilebilmektedir. Cildimizde kollajen ve elastin bantlardaki kırılmalar sonucu ciltte çatlak görüntüsü ortaya çıkıyor. Cildimiz gebelik döneminde kilo alımı ve vücudun genişlemesi ile birlikte bu sürece uyum sağlayamamakta ve çatlak görünümü ortaya çıkmaktadır. Karın, bel, meme bölgesi hatta kollar çatlakların en sık görüldüğü noktalardır.

Çatlaklara aleyhinde yağların gücünden faydalanın

Gebelik öncesi ve süresinde cilde bol bol bitkisel yağlar sürülmelidir. Badem yağı, gül yağı ve değişik medikal yağlar hamileliğin 2. Üç aylık döneminden itibaren sürülmelidir. Bu dönemde bol su tüketimi ve sağlıklı besin de fazla önemlidir.

Çatlak tedavisinde geç kalmayın

Çatlaklar erken dönemde kırmızı renklidir ve bu süreçte çare uygulandığında yüzde yüze yakın başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Fakat 1 sene içinde fildişi beyaz rengini alarak daha kalıcı ülkü kazanç ve tedavisi de güçleşir. Son dönemde çatlak tedavisindeki en etkin yöntemleri fraksiyonel lazer tedavileridir.

Çatlak tedavisi emzirmeye engel yok

Fraksiyonel lazer uygulamasında cildin derinlerine inildiği için çok kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilir. Fraksiyonel lazer tedavisinde çatlak oluşumu yüzeysel ise çok derine inmeye de gerek kalmamaktadır. Cildin kimyasal madde olmaksızın soyulma işlemi olan dermabrazyon ve mezoterapi denilen cilt altına ilaçların enjekte edilmesi yöntemleriyle kombine olarak uygulanabilen fraksiyonel lazer tedavisi çok daha çabuk ve olumlu sonuç vermektedir. Lazer tedavileri doğumdan 2-3 ay sonradan, annenin bebeği emzirme döneminde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tedavi sonrası denize girilmemesi ve o bölgelerin güneşten korunması önemlidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir