Hamilelik süreci duyguları nasıl etkiliyor

İHA’nın haberine kadar, hamileliğin, içinde olumlu ve negatif duyguların yaşanabileceği manâlı bir dönem olduğunu gösteren Uzman Psikolog Özge Genlik, “Gebelik haberinin alınmasından itibaren ‘mutluluk ve neşe’ duygularını çağrıştırsa bile, negatif çoğu duygu da yaşanabilir” biçiminde konuştu.

Bilirkişi Psikolog Özge Genlik, hamilelik sürecinin bir kadının yaşam evrelerinde deneyimleyebileceği en alıngan ve en dönüşümsel işlem olduğunu anlatarak, “Anne adayı; psikolojik-fizyolojik-şehvetli-ruhsal-sosyal zeminlerde oluşan dönüşümlere uyum sağlayabilmek namına yoğun bir psiko-değişim süreci deneyimler. Anne olma kimliğinin içselleştirme sürecinde kadınların yaklaşık % 20’si depresif semptomlar deneyimlemektedir. Bu semptomlar en yoğun olarak hamileliğin 12. haftasında, hamileliğin son haftalarında ve gebelik sürecinin son bulmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Gebenin, partnerine ve çevresindeki diğer kişilere karşın tahammülsüzlük, agresyon, suçluluk duygulanımları duyumsaması gebelik sürecinde gayet normaldir. Çünkü gebelik süreci baştan başa anne adayının beyindeki limbik sistem (duygularımızın merkezi) daha yoğun çalışmaktadır bu nedenle duyguları daha yoğun deneyimler ve bedenindeki kendi doğumundan gelen çözümlenmemiş travmatik izlerin ortaya çıkması ile birlikte gebelik ardından yoğun ‘öfke, suçluluk, hüzün, kendisine ve çevresindekilere zarar verme’ vb. semptomlar görülebilmektedir” diye konuştu.

Duyguların yaşanmasına izin verin

Bu süreçte en kayda değer hususun; duyguların yaşanmasına izin verilmesi olduğunu dile getiren Uzman Psikolog Özge Genlik, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü bu süreçte kadınların en çok ihtiyaç duyduğu şey: ‘ANLAŞILMAK’tır. Bu bağlamda şu lahza deneyim edilen bastırılmış ‘öfke’nin suçlama ve hasar verme eylemleri ile dışa vurumunun profesyonel bir psikolojik danışmanlık hizmeti ile anlamdırılması ve geçmişten gelen travmatik izlerin şifalandırılması bebeğiniz ile olan ilişkinizi iyileştirecek ve kayıtsız şartsız güven ve sevgi bağını güçlendirecektir.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir