Hamilelikte bitki çayı tüketirken uyarı

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Yalnızca hamilelerin yok hamile kalmayı düşünenlerin de bir takım bitkilerden elbette uzaktan durmaları zorunlu. Hamile olanların doğal ve nebati denilerek önerilen her ürünü kullanmaması gerekli. Bu anneye olduğu dek bebeğe de zarar verebilir” diyor.

Op. Dr. Taşdemir; “Bitkilerin hiçbir emrindeki etkisi değil, tamamen doğal ve masum biçiminde düşünmeyin. Bilhassa de gebelik döneminde ambalajlı, hijyeninden belirlenmiş olduğunuz çayları veya bitkileri birbirleri ile karıştırmadan ve dozunu abartmadan kullanın” diyerek anne adaylarını uyardı.

Op. Dr. Taşdemir, hamilelerin veya hamile kalmayı planlayan kadınların dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Uyarı edilmesi gerekenler

– Anne adayları, açık olması şartıyla gün içinde birkaç bardak akarsu içebilir. Kahveyi ise özellikle birincil 12 haftada önermiyoruz. Sonrasında nadir olarak kafeinsiz şekilde içilebilir.

– Gebelik döneminde anne adayları bitki çaylarından; nane-limon, zencefil, ıhlamur, tarçın ve elmayı tercih edebilir. Bulantıların yoğun olduğu ilk aylarda zencefil, limon, tarçın ve elma birlikte kaynatılıp içilebilir.

– Form çayları gibi karmakarışık bitki çaylarını anne adaylarına elbette önermiyoruz. Karışık bitki çaylarının içinde hamilelere hasar verebilecek tümör olabilir.

– Hamileler fesleğen, kekik gibi mutfaklarda baharat olarak kullandığımız bitkileri nehir şeklinde artı dozlarda (1- 2 tatlı kaşığı gibi) kullanmamalıdır.

– Aloe vera, sinameki, akdiken (geyik dikeni) ve topalak gibi bitki örtüsü; kabızlık sorunlarında kullanılan bitkilerdir. Dışkı yumuşatıcı etkiye sahip olan bu tümör; rahim dahil düz kasların kasılmasını uyararak düşüğe niçin olabileceği için kullanılmamalıdır.

– Adaçayı, meyan kökü, akdiken, Cezayir menekşesi, ökse otu, pelin otu, ravent (ışgın) ve rezene gibi ur; rahimde kasılmalara yol açtığı, kanı sulandırıp kanamaya neden olduğu için anne adaylarına şüphesiz önerilmez.

– Bitkilerin çayları değin yağlarına da uyarı edilmelidir. Esansiyel bitki yağlarından anne-bebek arasındaki ya da anne rahmindeki ceninin fonksiyonlarını etkileyebileceği için uzaktan durulmalıdır. Gebelik döneminde; rezene, adaçayı, ardıç, kekik, lavanta, biberiye, civanperçemi ve mercanköşk gibi bitkilerin yağlarının ağız yoluyla alınması da sakıncalıdır.

Adaçayı ve meyan köküne dikkat

– Adaçayı, meyan kökü, akdiken, Cezayir menekşesi, ökse otu, pelin otu, ravent (ışgın) ve rezene gibi bitki örtüsü; rahimde kasılmalara yol açtığı, kanı sulandırıp kanamaya neden olduğu için anne adaylarına muhakkak önerilmez.

– Bitkilerin çayları değin yağlarına da uyarı edilmelidir. Esansiyel bitki yağlarından anne-bebek arasındaki veya anne rahmindeki ceninin fonksiyonlarını etkileyebileceği için uzak durulmalıdır. Gebelik döneminde; rezene, adaçayı, ardıç, kekik, lavanta, biberiye, civanperçemi ve mercanköşk gibi bitkilerin yağlarının ağız aracılığıyla alınması da sakıncalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir