Hamilelikte kafein tüketiminde hudut ne olmalı

Son yıllarda adım başı gördüğümüz kahve markaları baştan sona, kahvenin değişik lezzetlerde, soğuk olarak hazırlanarak yaz mevsiminde de tüketiminin artması; çeşidi kademeli olarak büyüyen enerji içecekleri eski yıllara göre çok daha pozitif ve hesapsız kafein alımına sebep oluyor. Kahve, dere, kola, ice tea gibi içeceklerde yer alan kafein gerçekte bir ilaç. Tüketildiği süre kolayca plasenta yolu ile fetüse ulaşır ve etkilerini gösterir. Bu yüzden hamilelik esnasında kafein tüketimi, çoğalan fetüse etkileri açısından sıklıkla tartışılan bir konu. Oysa sorulması gereken asıl soru zararlı etkilerinin hangi miktardan daha sonra başladığıdır.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kafeinin fetüse olası zararları konusunda yapılan bilimsel araştırmalar hakkında manâlı bilgiler verdi.

Tehlikeli miktarın sınırı

Çoğu bayan doğum uzmanı, düşük olasılığını artırdığı için anne adaylarına kafein taşıyan içecekleri tümden yasaklıyor. Evet bunu destekleyen çalışmalarda düşük ve ölü doğum riskinde yükselme olduğu gösterilmiştir fakat bu tüketilen miktarla ilişkili bir durumdur.

2002’de yapılan bir alıştırma 800 mg ve üzerinde (8 fincan ve üstü) kafein alımının erken dönemde ölü doğum riskini artırdığını göstermiştir.

Diğer bir çalışmada ise 600 mg ve üstü (6 fincan ve üstü) kafein tüketiminde düşük yapma riskinin arttığı belirtilmektedir.

Kaliforniya’da yapılan bir çalışmada riskli miktar 300mg (3 fincan) olarak belirlenmiştir.

2016’da yapılan bir çalışmada ise hamilelik oluşmadan önce her gün en düşük 2 kafeinli içecek tüketenlerde, potansiyel düşük riskinde çoğaltma bulunmuştur.

4 fincandan sonrası lösemiye neden oluyor

Yakın zamanda Amerika Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde (AJOG – American Journal of Obstetrics and Gynecology) yayınlanan bir çalışmada anneleri günde iki fincandan fazla kahve tüketen bebeklerde çocukluk çağı lösemilerinin daha sık gözlendiği belirtilmektedir. Çalışmada; 300 mg’dan (4 fincan) pozitif kafein tüketiminin riski %60, 600 mg (8 fincan) üstündeki tüketimin ise %72 oranında çocukluk çağı lösemilerini artırdığı belirtilmektedir.

Kafeinin fetal DNA’yı değiştirerek bebeği lösemiye meyilli hale getirdiği düşünülmektedir.

Kafein obezite ile benzer çıktı

Yine son zamanlarda yapılan bir çalışmada hamilelikteki aşırı kafein tüketiminin çocukluk çağı obezitesiyle bağlantılı olduğu belirtilmektedir.

Uluslar arası Obezite Dergisi’nde yayımlanan ve 15 takvim incelemeyi kapsayan araştırmada, gebelikleri her tarafında yoğun kafein bölge annelerin çocuklarında, almayanlara tarafından %89 daha fazla obeziteye rastlanmıştır.

Hamileler ne değin tüketmeli

Amerikan Obstetrik ve Kadın Hastalıkları Bilim Dalı Derneği’ne kadar, dinç bir bebek sahibi almak için annenin 200mg ve aşağı kafein tüketmesi gerekir. Dünya Sıhhat Örgütü ise sınır değeri günde 300mg olarak belirlemiştir.

Bu rakamları daha iyi kavramak açısından örneklemek icabında kahve zincirlerinde satılan minik boy (237 ml’lik) Americano 75mg, Latte 75mg, Macciato 150mg, Kapuçino 75mg, Espresso 75 mg kafein içerir.

1 fincan Türk kahvesi ise 50 mg kafein içeriyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir