Hamilelikte kozmetik ürünleri kullanmanın zararları

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Massachusetts Üniversitesi’nde fareler üstünde yapılan bu önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi.

Anneliğe özgü davranışları negatif etkiliyor

“Bu maddenin az miktarda alınması bile annenin çocuğunun ihtiyaçlarını giderme kapasitesini bozabiliyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmada, anneliğe özgü davranışların bozulmasıyla birlikte, yavru farelerde ölüm olasılığı sürpriz şekilde arttı.

Düşük dozda maruz kalınan BPS, annelik içgüdülerini zayıflatarak, yavru sıçanların yüzde 10 kadarının ölümüne yol açtı. Günde kilogram başına 2 microgram BPS bölge dişilerin yüzde 10’dan fazlası ya yavrularını öldürdü veya ilgilenmedikleri için yavrularının ölümüne neden oldu. Hem bu maddeye pozitif maruz kalan anne fareler yavrularıyla ilgilenmek ya da doyurmak yerine daha fazla yuvalarında zaman geçirdi. Yeniden bu farelerin hiperaktivite, aşırı mecburi davranışlar ve yavrularına aleyhinde saldırgan konuşma içinde oldukları gözlendi.

BPS’e maruz kalan annelerin kız yavrularının da yuvada daha az vakit geçirdiği, obsesif davranışlar sergilediği gözlendi.”

Biberon ve gizleme kapları

Betül Görgen, BPS maddesinin günümüzde yaygın olarak kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra, bebek biberonlarında ve yiyecek gizleme kaplarında da bulunduğunu dile getirdi.

Bisphenol S (BPS), insan sağlığını negatif etkilediği düşünülen ve plastik bileşiminde yer alan BPA’nın yerine geliştirilmişti. BPS’in son yıllarda gelişen popularitesine rağmen, etkileri konusunda yapılmış sadece birkaç adet egzersiz mevcut.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir