Hamilelikte MR çektirmek bebek için zararlı mı

“Bu acaba bebeğime zararlı mı?” Gebelik döneminde birincil akla gelen sorudur bu. Hamilelikte MR çektirmek de bu açıdan merak edilen konuların başında geliyor. Anne ve bebek sağlığını ilgilendiren durumlarda MR çektirmenin bir sakıncası olmayacağını söyleyen Acıbadem Ankara Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Yörübulut, “Tersine anne ve bebek sağlığı için yaptırılması zorunlu durumlar olabilir” diye konuştu.

Anne adayları, hamile kaldıklarını öğrendikleri birincil andan itibaren bebeğine hasar verecek şeylerden kaçınır. Ama bazı konularda hatalı bir kanı oluşabildiğinden, düşüncesiz çekinceler ortaya çıkabiliyor. Hamilelikte MR çektirmek de bunlardan biri. Hamilelikte MR çektirmenin zararlı olmadığını vurgulayan Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Yörübulut, yapılan bilimsel araştırmalarda bugüne değin anne ve fetüs sağlığı üzerinde MR’ın olumsuz bir etkisinin bulunmadığını söyledi.

En sık kullanılan yöntem

Kuvvetli bir mıknatısın meydana getirdiği manyetik alanda, insan vücudu ve organlarına radyofrekans verilerek uygulanan MR (manyetik rezonans), bir görüntüleme yöntemi. İnsan vücudunun az kalsın tüm organlarında hastalıkları teşhis amacı ile tıpta sıkça kullanılan bu yöntem; bilhassa beyin, omurga, eklemler, damarlar, daha alçak ve üst karın bölgeleri, prostat ve meme görüntülemede sıkça seçim ediliyor. Ayrıca son yıllarda kalp hastalıklarının teşhisinde de uygulama sıklığının arttığı gözleniyor.

Radyasyon içermiyor

Hamilelikte, anne sağlığını ve fetüs dediğimiz anne karnındaki bebeğin sağlığını ilgilendiren durumlarda MR çektirme ihtiyacı doğabiliyor. Örneğin, hamilelikte annenin safra kesesi ve safra yollarını ilgilendiren taş hastalıkları ve iltihabi durumların görülme durumunun arttığını, böyle bir durumda da safra kesesi ve safra yollarını gösteren MR incelemesi istenebildiğini dile getiren Dr. Mehmet Yörübulut, “Zorunlu bilgilendirme ve hazırlıklar yapıldıktan sonra doktor eşliğinde anne adayına çekim yapılabilir. MR, keza radyasyon içermediğinden ve hastalıkları teşhis başarısı yüksek olduğundan güvenilir bir tetkik” şeklinde kaydetti.

Ilk üç ay beklenebilir

MR hakkında merak edilen diğer bir nokta ise, birincil trimester denilen hamileliğin birincil 3 ayında çekim yapılıp yapılamayacağı… Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda yine herhangi bir bağlı tesir bildirilmediğinin altını çizen Dr. Mehmet Yörübulut, “Oysa biz hekimler tedbir olarak ilk üç ayda ivedi bir şart yoksa, MR çekiminin bir sonraki trimestere bırakılmasını tercih ediyoruz. Ancak ivedi ve gerekli durumlar için bu süreyi beklemeye lüzum duyulmuyor. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlayışlı olmak için, süre kaybetmeden ‘fetal MR’ görüntüleme yapılması gerekebiliyor. Bebeğin sağlığını ilgilendiren hastalıklarda ultrasonografinin tanı için eksik kaldığı durumda ya da tanıyı desteklemek için yapılan Fetal MR ile fetüsün ilk önce beyin, omurilik ve karın içi organları almak üzere öteki tüm organları ile ekstremiteleri (but-bacak-el ve kol) değerlendiriliyor. Hamileliğin 24. haftasından itibaren uygulanabilen fetal MR, fetüsün ve plasentanın değerlendirilmesi açısından ultrasonografiden daha güvenilir sonuçlar veriyor” açıklamasında bulundu.

İlaçsız olmalı

Hamilelikte MR uygulanmakla birlikte, bazı şekil değişiklikleri olabiliyor. Mesela ilaçsız MR gibi… Hamilelikteki MR çekimlerinde damar yoluyla verilen ‘kontrast madde’ denilen ilaçların kullanılmadığını sözlerine ekleyen Dr. Mehmet Yörübulut, kontrast madde üstüne yapılan çalışmalarda, hayvanlar üzerinde yeniden bir teratojenik tesir gözlenmediğini belirterek “Oysa millet üzerinde yeterli düzeyde egzersiz yapılmadığından hap kullanımı nasihat edilmiyor” dedi. bu nedenle anne adaylarına uygulanan MR çekimleri, kontrast madde kullanılmadan gerçekleştiriliyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir