Hamilelikte saç boyanır mı

Saç boyalarında çok sayıda kimyasal madde olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, bu kimyasalların hamilelik döneminde risk oluşturacağını söyledi.

Kalıcı boyalar sorun oluşturur

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, “Kimyasal maddelerin bir kısmı 2016 yılı itibari ile Avrupa birliği göre kullanımdan kaldırılmıştır. Saç boyaları içerdiği kimyasallara tarafından daimi, benzeri daimi ve geçici olarak gruplara ayrılmıştır. Bunlardan kalıcı boyalar sağlımız açısından sorun oluşturan gruptur” dedi.

Koyu renk boyalar ile kanser arasındaki temas

Daimi boyaların hidrojen peroksit içerdiğini dile getiren Op. Dr. Alay, “Saça rengini veren melanini parçalarlar. aynı zamanda saçta oksitlenme yani kimyasal bir reaksiyona yol açar. Koyu renk ile yapılan boyamalarda saça zarar daha pozitif olmaktadır. Özellikle koyu renkli boyalar ile birtakım kanserler aralarında, çok güçlü kanıtlar bulunmamakla birlikte, bağlantı olduğu konusunda incelemeler mevcuttur. Bunlar aralarında meme, mesane, beyin tümörü sayılabilir. Özellikle lenfomanın saç boyası kullanımı ile çoğaltma gösterebileceğinden ailesinde kanser (lenfoma öyküsü) olan kadınlara saç boyası kullanımı önerilmemelidir” diye konuştu.

Gebelikte saç boyama riskli

Gebelikte saç boyası kullanımının fetüs açısından risklerinin yıllardır araştırma konusu olduğunu kaydeden Op. Dr. Alay, “Bir Takım çalışmalarda saç boyası kullanımının çocukluk çağı kanserlerinde artış yapabileceğini göstermiştir. Saç boyası güvenirliliği konusunda belli ve net sonuçlar olmadığı anne adayları ile mutlaka paylaşılmalıdır. Saç boyası ile teması epeyce pozitif olan kuaför gebeler üzerindeki çalışmalarda bebeklerin doğum kilosunun daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu şart saç boyasının yalnızca bağlantı ile değil de, boyanın içerdiği kimyasalların solunulmasıyla da hasar verebileceği düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

Saç boyası üçüncü ayın sonrasına ertelenmeli

Op. Dr. Alay, “Bütün bunlar gösteriyor fakat saç boyaması mutlaka gerekiyorsa gebeliğin 3’üncü ayı sonrasına ertelenmelidir. Kuaför salonunun havalandırma şartları oldukça kayda değer olup, birey badana kokusu etken olan odada durmamalıdır. Boyama işlemi sırasında mutlaka eldiven kullanılmalı, boya ile temastan kaçınılmalı, saç dibine başvuru formu yapılmamalıdır. Boya uzun zaman saçta tutulmamalıdır. Işlem sonrası saçların yıkanması ve durulanması önemlidir. Kullanılan boya türü de epeyce özenli seçilmelidir. Güya kalıcı boyalar ve saç dibinden uzakta uygulamalar yapılması anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir” şeklinde konuştu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir