Hile Serisi: Hile ve çeşitleri

Aldanma Nedir? Çoğunlukla Hangi İnsanlarda Görülür?
Hile konusu, yüzyıllar boyu toplumlarda her zaman ateşini korudu. Bazı toplumlar aldatmayı meşrulaştırmak için şekil değiştirdiler, bazıları ise direkt yasakladı.
Peki, ne oldu da son zamanlarda bu dek gündeme oturdu, bu kadar çok duymaya başladık. Gerçekten her ne dek toplumda bakımlı kalmış gibi görünse de “hile” kelimesini, kadının meslek hayatına girmesi, güç kazanması, erkeğin karşı cinse ulaşabilmesinin kolaylaşması ,kadının erkeğe karşı çıkma gücünü bulması,erkeğin hormonal kotrolünü azaltması,toplumun yalnızca kadının aldatması ile ilgilenmesi gibi nedenlerden dolayı artışlar kaçınılmaz oldu.

Bunun yanında,ilişkinin sıradanlaşması, ilkişkilere bahşedilen değerlerin azalması, ilişki alanının insanların egolarını tatmin etme alanına dönüşmesi nedeniyle aldatmalarda da çoğalma oldu.
İnsanların sorun çözm becerilerinin yetersizliği, bozulan birşeyi onarmak yerine yenisini edinmek ya da başkasıyla gidermesi, toplum yapısının erkek baskın olması ve erkeğe çok eşlilik hakkı vermesinden kaynaklanan sosyal nedenler aldatmayı yasal kıldığı kadar arttırdı.
Esasen ülkemizde aldatmanın artışının nedeni tanımlama sorunudur. Bir curcuna yaşıyoruz. Bizim en fazla cevapladığımız soru, yaşanılan şeyin hile olup olmadığıdır. O nedenle aldatmanın sınırlarının çizilmesi gerekir.
Aldanma bir bağlanma sorunudur. Bilhassa narsist tepkiler bildiren insanlarda artı görülür. Kendini daha yüksek gören, eşinden üstün olduğunu düşünen ya da çevresindekiler tarafından böyle olduğu gözlemlenen, toplumda böylece yorumlar bölge kişiler aldatmaya daha yakın görürler kendini.
Aldanma bir bağlanma sorunudur. Bağımlı kişilerde de artı görülür. İlişkideki sorunları çözemeyen, ayn zamanda da kopamayanlar, bir yandan sorunlardan dolayı aldatmaya sürüklenirken, diğer yanlamasına da özgüven ve yalnız kalma kaygılarından nedeniyle da ilişki ya da evliliğini bitirememektedirler.

Kişi aldatıldığında adını hazırlamak, nedenlerini bilmek, sorunu çözmek ister. Aldatmak mı-sadakatsizlik mi? “Bir kereden bir şey olmaz“, “hissi olmadığı sürece sorun yok“, “görüşebilir lakin kayda değer olan sevmesin“, “konuşsun lakin dokunmasın” vs. gibi çok farklı alanlara yönlendirilmiş yorumlar ve direktifler duyuyorsunuz. Başlıca sorun kişinin yaşadığı durumu nasıl algıladığıdır.
Araştırmalarımda karşılıklı bir tanım olmadığını gördüm. Benim bireysel kandırma tanımımsa şöyle; fiziksel ve duygusal anlamda partneri dışındaki biriyle gerek yaşam ve lüzum faaliyet olarak yapılan bütün özel paylaşımlara aldanma denir. burada manâlı olan paylaşımın özel olup olmadığıdır. Aldatmanın bütünüyle tanımlanamaması, aldatmanın ve aldatılmanın fazla değişik şekillerde algılanmasıyla ilgilidir. Algılamalardaki bu farklılık hile çeşitlerini ortaya çıkarır.

Sanal Aldanma:

Son 10 yılda patlama bildiren kandırma çeşididir. Sanal cinsellik, sanal duygusallık birer aldatmadır. Sonuçta hayatınızda biri var ve siz başkası ile özel paylaşımlarda bulunuyor iseniz bu aldatmaya girer. Sanal yaşam, etraf itibariyle sanal, yaşattığı ve hissettirdikleri ile ise reeldir. Sanal aldatmanın artışının temelinde de sınırlar ve tanımlama sorunu halen mevcuttur.

Hissi Aldanma:

Bu herif aldatmalar ağırlıklı olarak çatışma içindeki bireyin psikolojisini yansıtır. Yani kafasında oturtamadığı, ortamın uygun olmadığı, karar almak yerine telaşı yaşamak amaçlıdır. Uzaklık (uzaklığın verdiği güven), merak, ilişkisindeki mutsuzluk, hayranlık, coşku arayışı gibi etmenler şehvetli aldatmayı doğurur. Ağırlıklı olarak kadınlarda görülür. Kendi ilişkisindeki boşluğu, hatalı evliliğinin eksikliğini, kendilik değerini bu herif bir ilişki şekliyle doldurmaktır.

Cinsel Hile:

Doğrusu kişi eşiyle her türlü cinselliği üstteki düzeyde yaşasa bile cinsel hile olabilir. Peki neden? Toplumumuzda bir kadını edinmek erkek için daima bir şiddet ve kendini sergilemek olarak algılanmıştır. Özellikle en güzeli, en zoru elde etmek erkeğin prestij göstergesidir. Hepsi için bahis edilmese de ilişkilere bu şekilde bakılan ortamlarda artan bir Türk erkeği ister istemez (biyolojik yapı hariç) daima aldatmaya aşinalık gösterir.

Flörtözlük :

Adı konulmamış, şeklen sosyal ilişki gibi görünse de adını koyulmayan,iki taraflı beğeni ve ilgiye dayalı ilişki şeklidir. Hem beğenilmek, hem de beğenmek bu müşteri irtibat-ilişkilerin motivasyonudur.buradan bir ilişki çıkıp çıkmayacağı bilinmese de risk faktörü mevcuttur. Flörtöz yaklaşımlar, insanları motive eder, refah ve özgür sağlar. Bir yana hiç Bir şey yoktur. Bir yandan da iki taraflı alkış vardır. Paylaşımlar, sözel ya da davranışsal olarak maddi olmadığı sürece aldatmadan sayamayız.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir