Hiperaktivite hastalığı olan çocuklara nasıl davranılmalı

Eğer çocuğunuz oturduğu yerde kıpırdamadan duramıyor hatta uzun süre bir yerde değişmez kalamıyorsa… Sürekli ellerini ayaklarını oynatıyor, gereksiz yere sağa sola koşturuyor ve eşyalara tırmanıyorsa… Sakin bir şekilde oyun oynayamıyor, anında başka bir işle uğraşmaya başlıyor ve gereğinden artı konuşuyorsa… Bu durum “Uyarı Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”na işaret ediyor olabilir. Hiperaktif çocukların dikkat çeken aşırı hareketliliği, diğer çocuklar ile kıyaslandığında hemencecik fark ediliyor ve vakit kaybedilmeden bilirkişi yardımıyla önlem alınması gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Psk. Dere Kürklü, hiperaktivite hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Çocukluk dönemi kazalarının en öıslak nedeni

Gebelik sırasında bebeğin aşırı hareketli olması, doğum sonrası tekrar hareketli, gazlı olması, uyku düzeninin bozuk olması belirtilerin erken yaşta başladığını düşündürmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konan bir çocuk anne-baba ve kardeşlerin yaşamında gönülsüzce ve farkında olmadan yarattığı sorunlarla büyük bir gerginlik kaynağı olabilir. Kendini denetim etmede zorluk yaşaması; arkadaş ve aile ilişkilerinde sorunlara, okulda başarısızlığa niçin olabilir. Bu çocuklar kendini istese de yeterince denetleme edememe, zor ya da ilginç olmayanla ilgilenmeme ve yalnızca dikkatini çekenleri görme ve kalanı gözden kaçırma sonucu dünyayı bütüncül olarak görmekte zorlanmaktadırlar. Genellikle, sonunu düşünmeden eyleme geçerler ve tehlikeyi kestiremezler, bu nedenle küçük kazalar yaşayabilirler.

Doktor ve öğretmen iletişim halinde olmalı

Araştırmalar uyarıcı ilaç tedavisinin, diğer ilaçların ve davranış terapisinin tedavide etkin olduğunu kanıtlamıştır. Bu hastalıkta başarıyla uygulanan davranış terapisinde çocuğun güçlüklerle başa çıkma becerisinin geliştirilmesi hedeflenir. Çocuk organize olmayı ve zamanı iyi kullanmayı öğrenir. Ailenin hastalık hakkında data ve destek alması çocuklarına doğru yaklaşımda bulunmaları için önemlidir. Bu çocukların daha artı düzene ve kurallara ihtiyacı vardır. Enerjilerini boşaltıcı etkinliklerde bulunmaları gerekir. Uzmanın öğretmene hastalık hakkında bilgi vermesi ve iletişim içinde olması önemlidir. Öğretmen, kendisine saygısı ve güveni eksilen çocuğun başarılı olduğu alanları bularak onu desteklemeli ve planlı çalışmasında yardımcı olmalıdır.

Anne baba hiperaktifse çocukta da görülme riski 5 kat artıyor

Tanı konan çocukların birinci dereceden akrabalarının % 25’inde de aynı problem ile karşılaşılmaktadır. Ailesinde aynı tanı konulmuş bir birey bulunanlar için tehlike yaklaşık olarak 5 kat artmaktadır. Bu da hastalığın ortaya çıkışında kalıtımsal faktörlerin büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. gerçi kalıtsal faktörler bu durumu ayrıntılarıyla açıklayamamaktadır. Araştırmalar bu rahatsızlığın anne-baba tutumlarının ve disiplin verme yöntemlerinin doğrudan bir sonucu olmadığını göstermektedir. Buna rağmen tıpkı diyabet, böbrek yetmezliği ve diğer bozukluklarda olduğu gibi tedavinin başarısı, ailenin ilgi ve desteği ile yakından ilişkilidir.

Çare edilmediği takdirde birçok hastalığa niçin olabilir

Uyarı eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu zamanla azalabilir ama kendiliğinden geçmemektedir. Tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte şikayetler azalabilir fakat erişkin dönemde tekrar ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde çocuğun veya gencin yapısal zorluklarından kaynaklanan davranış sorunları ve mektep başarısızlıkları devam etmektedir. Çevresinden negatif eleştiriler alma riski artacak, bütün bunlar çocuğun ya da gencin ikincil sorunlar geliştirmesine yol açacaktır. Dolayısıyla mektep başarısızlıkları gelecekte iş yaşamındaki başarısızlıklara; arkadaş ve aile ilişkilerinde yaşadığı problemler de sosyal ilişkilerinde hatta izdivaç yaşamında bile sorunlar yaşamasına yol açabilecektir.

Tedavi edilmeyen uyarı eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda; buhran, davranış bozukluğu, kişilik bozukluğu, alkol ve madde bağımlılığı gibi ilave başka psikiyatrik bozukluklar gelişmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu önerileri dikkate alın

1. Kurallar koyduğunuz vakit bunların çok net olmasına uyarı edin ve onları yazıp asın.

2. Ödüllerinizin çocuk için anlamlı ödüller olmasına dikkat edin.

3. Sık sık geri bildirim verin, çocuğunuza onun ne yaptığının farkında olduğunuzu gösterin. Çocuğunuza beklentileri ve planları konusunda yardım edin.

4. Çocuğunuzun iyi günleri olabileceği gibi kötü günleri de olabileceğini göz önünde bulundurun.

5. Olumsuzluklar, yapamadığı şeyler ve cezalara hedefe kilitlenmek yerine olumlular üzerinde odaklanın.

6. Bir karakter sorunu ile değil biyolojik bir sorun ile mücadele etmekte olduğunuzu unutmayın.

7. Davranışlarınız daha öğretici olması için çok konuşup, öğüt vermeyin.

8. Mizah anlayışınızı kaybetmeyin ve ona karşı sabırlı olun.

9. Kendinize ve ona karşı hoşgörülü olun.

10. Bilirkişi yardımı almaktan çekinmeyin ve düzenli takiplere devam edin.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir