İlaçların içinden aseton çıktı

İstanbul polisinin, geçen aralık ayında 9 ilde düzenlediği sahte hap operasyonuna ilişkin soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi tamamladı.

İddianamede, bir takım ilaçların içinde dinç bir insanın bile içmemesi gereken ‘aseton’ bulunduğu, ilaçların kayda değer bir kısmının yurt haricen üretildiği, kutularının değiştirilerek gizlice satıldığı iddiaları yer aldı. 30 kayda değer ilacın sahtesinin üretildiği ve gizlice vatandaşa satıldığı ihbarı üzerine İstanbul polisi, İstanbul’un yanı sıra Ankara, Adana, Antalya, Batman, Diyarbakır, Iğdır, Kocaeli, Şanlıurfa’da 121 adrese işlem düzenledi.

Kanser ilacında aseton

Operasyonda, içinde kanser tedavisinde kullanılanların da bulunduğu 7 bin 174 adet ilaç, 8 bin 540 adet kartonet, 5 bin 261 adet etiket, 3 bin 426 adet prospektüs, 2 bin 304 adet manâsız hap kutusu ve bir adet tabanca elde etmek üzere toplam 26 bin 727 adet materyal ele geçirildi. Işlem dahilinde 54’ü İstanbul’da, 6’sı diğer illerde edinmek üzere 60 birey gözaltına alındı. Aralarında Suriye vatandaşlarının da olduğu 7 kişi tutuklanırken 10 kişinin firarda olduğu öğrenildi.

İddianamede bazı ilaçların etken maddesinin içten oysa kutularının sahte olduğu, süresinin geçtiği, bu nedenle kutularda düzenleme yapıldığı belirtildi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir