Kadınlar erkeklere oranla eşlerini daha fazla peşine düşüp takip ediyor

Aileler internette oğullarını kızlardan daha artı peşine düşüp takip ettiği dikkat çekerken, ebeveyn takibi için oluşturulan uygulamanın da kadınlar kadar benzeyen takibinde kullanıldığını da ortaya çıktı. Benzeşen ya da erkek dost takibini azami 25 ile 34 yaşları arasındaki kadınların yapıyor olması da uyarı çekti.

KİM DAHA TEHLIKELI DAVRANIŞ SERGİLER?

Uluslararası emniyet yazılımı şirketi Bitdefender’ın yaptığı bir araştırmaya tarafından, ebeveynler sanal ortamda erkek çocuklarını kontrol amaçlı peşine düşüp takip ediyor. Bitdefender’ın 1600’den pozitif gönüllünün katıldığı ve üç ay süren araştırmasında, ebeveynlere çocuklarının Facebook hareketlerini denetleme etmeleri için geliştirilen bir yazılım kullandırıldı.

Üç ay sonunda meydana çıkan istatistikler ise epeyce hayret verici oldu. Ebeveynler, 13-17 yaş arasındaki erkek çocuklarını aynı yaş aralığındaki kız çocuklarından yüzde 50 daha artı izliyor. Bitdefender yetkilileri, bu şaşırtıcı sonucun her hangi bir kusur içermediğini, yalnızca erkek çocukların kızlara oranla daha fazla çevrim-içi olmalarından kaynaklandığını düşündüklerini belirtiyorlar. Erkek çocukların sanal ortamda daha riskli davranışlar sergileyebileceği algısı nedeniyle, ebeveynlerin tedirgin olduğunun görüldüğünü bildiren yetkililer, özellikle siber despotluk, siber-yem, video paylaşımı gibi daha erkeksi davranışlar sergileyen genç erkeklerin, ailelerini daha fazla endişelendirdiğini belirtiyorlar. Ayrıca kız çocuklarının sanal ortamda daha ihtiyatlı olduğunun altını çizen yetkililer, bu sonucun kız çocuklarının ebeveynlerine daha pozitif güven aşıladığının da bir göstergesi olabileceğini söylüyorlar.

KADINLAR BENZER VE SEVGİLİ TAKİBİ YAPIYOR

Aynı istatistikler bir başka ilginç sonucu daha otaya çıkardı. Kadınlar, Bitdefender’ın Ebeveyn Kontrolü aracını eşleri ve/veya sevgililerini izlemek amacıyla kullanıyor! Ankete katılan 1600 kişinin yalnızca yüzde 23.87’si çocuklarını peşine düşüp takip için bu arabulucu kullanırken, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu eşini ya da erkek arkadaşını internette izlemeye alan kadınların oluşturduğu görüldü.

25-34 YAŞ ARASI KADINLAR TAKIP EDİYOR

Bitdefender’ın araştırmasına kadar benzer veya erkek arkadaşını azami 25 ile 34 yaşları arasındaki kadınlar takip ediyor. Amerikan ve İngiliz kadınlar, uygulamayı kullanan kadınların yüzde 67’lik kısmını oluşturarak erkek arkadaşını ya da eşini peşine düşüp takip edenler listesinin başını çekiyor. 35-44 yaşlarındaki partnere sahip olan kadınlarda ise bu alışkanlığın daha eksik olduğu, ancak gerçi bir erkeğe göre iki kat artı olduğu belirtiliyor.

ERKEKLERDEN ORAN DÜŞÜYOR

Bu uygulamayı benzeyen ya da kız arkadaşlarını izlemek için kullanan erkeklerin oranı ise kadınların üçte biri. Benzeyen ya da sevgilinin yaşı yükseldikçe takipçi erkek sayısı daha da azalıyor!

Bitdefender emniyet araştırmalarının başındaki isim olan Catalin Cosoi, bu değin fazla kişinin başka insanları peşine düşüp takip etmesinin epeyce şaşılacak olduğuna uyarı çekiyor. Bu teknolojinin çocuklarının Facebook’ta neler yaptığını ve kimlerle konuştuğunu peşine düşüp takip edebilmesi amacıyla ebeveynler için tasarlandığını gösteren Cosoi, programın amacının dışarıda kullanıldığını açıklama ediyor.

Türkiye’de DataStar kadar satışa sunulan Bitdefender Total Security 2013 ve Bitdefender Internet Security 2013 emniyet yazılımlarında, ailelere çocuklarının internete tabi iken takibini taşıyan Ebeveyn Kontrolü arabulucu bulunuyor. Bu vasıta ile aileler çocuklarının Facebook hareketlerini izleyebiliyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir