Kanserin en kavgacı türü: Malign Melanom

Vücudumuzda zararsız gibi görülen benler haberdar olmadan ölüme götüren bir kanserin habercisi olabilir. Central Hospital’dan Cildiye Uzmanı Dr. Hicran Ercan uyarıyor: “Güneş ve ultraviyole ışınları vücuttaki benlerde melanom ve öteki cilt kanserlerinin oluşumunu tetikliyor. Bilhassa ailesinde cilt kanseri olanlar ve beyaz tenli kişiler deri kanserleri açısından risk aşağı olduğundan kesinlikle güneş banyosu ve solaryumdan kaçınmalı.

İRİLİ UFAKLI BENLER DENETIM ALTINDA OLMALI

AZ KALSIN herkesin vücudunda irili ufaklı benler vardır. Bunların büyüklükleri, kabarıklıkları ve renkleri farklıdır. Benlerde bakışımsızlık, sınır düzensizliği, renk değişikliği (benin birdenbire fazla renk içermesi), bariz yükselme, iltihabi tepkime ya da kanama deri kanserine muhabere ediyor olabilir. Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün raporuna kadar; cilt kanserine emrindeki ölümlerin büyük bir çoğunluğunu (yüzde 75) Melanom oluşturuyor. Dünya genelinde yılda 160 bin yeni Melanom vakası tespit ediliyor. Her yıl dünya genelinde 48 bin kişi Melanom ile ilişkili nedenlerden nedeniyle hayatını kaybedebiliyor.

Central Hospital’dan Cildiye Uzmanı Dr. Hicran Ercan Melanom hastalığı ile ilgili uyarıyor: “Erken evrede Melanom asimetrik, açık-koyu kahverengi ya da siyah renk gölgelenmeleri içeren, keskin sınırları olmayan bir lekedir. Klinik olarak bu evrede yakalanan benler, yaşam kurtarır.

Uzm. Dr. Hicran Ercan Melanom’a dönüşme riski en yüksek olan displastik benlere vurgu yapıyor ve ekliyor: “Bu benlerin en büyük özelliği, Melanom’a dönüşme riskinin en yüksek olduğu benler olmalarıdır. Displastik benler, bireysel ya da ailesel olarak ortaya çıkabilir. Genelde 10 yaş civarında fark edilir. Yaşla birlikte doku bozukluğu sayısı artabilir. Tek lezyon olabildiği gibi çok sayıda da görülebilir. Lakin Melanom, kendiliğinden alışılagelmiş görünen cilt üzerinde de gelişebilir.

Güneş ve Solaryuma Dikkat!

Güneş ve ultraviyole ışınları vücuttaki benlerde Melanom ve diğer cilt kanserlerinin oluşumunu tetikliyor. Bilhassa ailesinde cilt kanseri olanlar ve beyaz tenli kişiler cilt kanserleri açısından tehlike aşağı olduğundan kesinlikle güneş banyosu ve solaryumdan kaçınmalı ve yüksek koruma faktörü içeren güneş ürünlerini yaz, kış kullanmalıdır.

Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülüyor

Melanom, en sık deride (yüzde 95) rastlanır. Mukozalar, tırnak yatağı, göz ve melanosit yer alan dokularda da ortaya çıkabilir. Erkekte en sık gövdede, kadında en sık bacaklarda gözleniyor. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülüyor.

Erken Teşhis Yaşam Kurtarır

Erken tanı konulan Melanom hastaları, genelde başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Melanom ilk saptandığında mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalı ve sistemik olarak hasta taranmalıdır. Melanom’un boyutları değişim gösterebilir. Minik bir kir halindeyken bile birçok organa yayılmış olabilir. Bu yüzden erken teşhis, teşhis ve tarama Melanom için çok önemlidir. Doku bozuklukları cerrahi olarak çıkarıldıktan daha sonra öteki doku tutulumlarına kadar çare ve peşine düşüp takip planı yapılır. Hastalığın seyri çıkarılan kitlenin derinliği ve yayılımı ile yakın ilişkilidir. Fakat kitlenin kalınlığının yanı sıra; kanserin yeri, çoğaltma hızı, başka dokulara yayılımı hayat süresini etkileyen faktörlerdendir.

Yeni Usul: Dijital Dermatoskopi

Son yıllarda Melanom riski arttığı için yeni tanı yöntemleri geliştirildiğini açıklayan Uzm. Dr. Ercan, dermatoskopi hakkında data veriyor: “Dermatoskopi cilt yüzeyi mikroskopisidir ve benler ile pigmentli öteki bozuk dokuların tanısında kullanılır. Bu yöntemde yağlanmış cilt yüzeyi, büyütme karşılayan dermatoskop ile incelenir. Son yıllarda geliştirilen Dijital dermatoskopi vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonları belirler. Ardındaki her bir ben için dermatoskopik gösterme alır ve kaydeder. Bu Nedenle bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle kıyas şansı sağlanır. bununla beraber dijital dermatoskop, bende izlenen şüpheli değişiklikleri matematiksel olarak hesaplayarak Melanom riskini gösteren bir indeks oluşturur. Bu indeks, tanıda ve tedavinin planlanmasında tezgâhtar olur.

Herkes Kendinin Doktoru Olmalı

Fiilen her insan vücudundaki benlerin yerini ve şeklini iyi bilmelidir. Vücuttaki benlerin yerinin ve biçiminin bilinmesi, üstünde oluşabilecek herhangi bir değişikliğin erken saptanması için önemlidir. Kendi kendimize her ay düzenli olarak cilt muayenesi yapmamız gerekir. Kişi vücudundaki benlerde bir değiştirme veya yeni oluşan farklı bir ben ayrım ettiğinde uzman hekime başvurmalıdır.”

Benleri aldırmak konusunda halk müziği aralarında aşina bir yanlışa dikkat çeken Uzm. Dr. Ercan ekliyor: “Bazı ahali kanser riski yaratır diye benlerini aldırmaktan korkarlar. Neşter değerse, kanser olurum düşüncesi fazla yanlıştır. Neşter hiçbir şekilde kansere niçin olmaz. Alınan bende kanser hücrelerine rastlanması, bölgede kanserin yayılmasına yol açmaz. Benler kansere neden olacak diye benleri aldırmak da kanserden kurtulmak için bir çözüm değildir. Hatta bilindiğinin tersine erken müdahale erken tanıya götürür ve hayat kurtarıcı bile olabilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir