Kavurucu sıcaklar tüp bebek tedavisine engel mi

Yazın tüp bebek tedavisi yapılabilir mi? Sıcak hava sperm ve yumurta kalitesini düşürür mü? Tüp bebek tedavisi için uygun bir hava sıcaklığı var mı? Anne-baba edinmek için yaz mevsimi uygun bir süre mı? Bütün bu soruları Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir yanıtladı:

Tüp bebek laboratuvarlarında veya sperm verme odalarında klima tamamen sürekli sıcaklık kontrolü sağlandığından embriyolar için mevsimlerin herhangi bir önemi yoktur.

Havanın negatif etkisi olmaz

Çalıştığımız ortamlar sıcak olmadığı için sıcak havanın tüp bebek tedavisinde olumsuz bir etkisi olmaz. Ne sperm, ne de yumurta sıcaktan etkilenmez. Çalıştığımız laboratuvar ortamı zaten her zaman sabit sıcaklıktadır. Laboratuvar ısısı sabittir; 24-27 derece arasındadır.

Sprem odaları kaliteli ve konforlu

Pek olmasaydı yani eğer sıcaktan olumsuz etkilenme olsaydı, nisan ve mayıs aylarında doğum oranları düşerdi. Spermler 40 derecede bozulur ama baba adaylarının girdikleri sperm odaları da son derece konforlu ve klimalı.

Tüp bebek laboratuvarında kullanılan sperm, yumurta ve cenin saklanan dolapların ısısı insan cisim ısısı olan 37 derecede sabitlenir. Dolayısıyla onlar da sıcaktan etkilenmez. Zaten sperm, insan vücudundan çıktıktan daha sonra ne sıcağa ne de soğuğa maruz kalıyor. Laboratuvar ortamında bulunuyor.

En çok yaz aylarında geliyorlar

Yazın tüp bebek tedavisine ara vermek gibi bir şart söz konusu değildir. Hatta yurt dışından gelen hastalarımız izinlerini yaz mevsimine göre ayarlıyor ve biz yaz aylarında daha da fazla tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.

İlaçlar dondurucuya konulmamalı

Hastalarımızın tedavide kullandıkları iğneler 15-25 dereceden sonra bozulur ya da etkinliği düşer. Dolayısıyla bu iğnelerin hareket halindeyken buz kaplarında taşınmasını ve evdeyken buzdolabında saklanması gerektiği konusunda mutlaka uyarıyoruz. Oysa ilaçların şüphesiz derin dondurucuya konulmaması gerektiğini de vurguluyoruz.

Tüp bebek başarı oranları arasında mevsimsel bir çeşitlilik bulunmadığından kişiler tüp bebek tedavisi için süre seçimi yaparken; kendileri için en yerinde olan, strese girmeyecekleri bir süre dilimini tercih etmeliler.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir