Kış aylarında bebekler nasıl giydirilmeli

Soğuk hava, sert rüzgar bebekleri birçok sağlık sorunu ile karşısında karşıya bırakabiliyor. Bu sebepten nedeniyle onları nasıl giydireceğiniz çok kayda değer. Özellikle küçük bebekler fazla kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa aleyhinde daha tedbirli olunması gerekiyor.

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili data verdi.

İşte dikkat edilmesi gerekenler…

– Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Fakat tek kat kalın giysi yerine tekrar tekrar pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Etraf sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır veya artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.

– Fazla soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı giysiler uygundur.

– Karoser ısısının büyük kısmı yeniden kaybedildiğinden mutlaka kulakları örten şapka, eldiven, kalın çoraplar ve botlar giydirilmelidir.

– Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden belirlenmiş olunmalıdır.

– Arabayla dışarı çıkıldığında fazla ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir veya otomobil serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında ise elbisesinin bir kısmını çıkartılabilir.

– Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de bambaşka bir battaniye örtülmelidir. veya bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalıdır.

– Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara aleyhinde açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmelidir.

– Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmelidir. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi değin tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu güvenli olmayan bir durumdur.

– Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının birincil aylarında güneşle tanışamaz. Fakat güneş ışığı aracılığıyla vücutta etkin hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. böylece, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartmalıdır.

– Soğuk havada ısı üretimi için daha fazla kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı azıcık artırılabilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir