Kış hamileleri için dinç öneriler

Kış aylarında hamile olmak birazcık daha pozitif itina gerektiriyor. Havanın soğuk olması, grip gibi bulaşıcı ve salgın hastalıklar anne adayının eve kapanmasına yol açabiliyor. Öteki yanlamasına işe giden hamilelerin de toplu nakliye araçlarında ve açık ofislerde daha tedbirli olmaları gerekiyor.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kış hamileleri için önemli tavsiyelerde bulundu…

Meyveleri iki karakter tüketmeyin

Kışın metabolizma yavaşlar. Karbonhidrat ve tatlı tüketimi artar. Fakat anne adayları gereğinden fazla kilo almamak için karbonhidratları azaltmalı; protein, vitamin ve kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programını seçim etmelidir. Peynir, süt, ayran, yoğurt gibi süt ürünlerinden kalsiyum; balık, tavuk, et ve yumurta gibi besinlerden protein; sebze ve meyvelerden de vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Gece yatmadan önce içilecek 1 bardak muzlu süt iyi bir alternatiftir. Ama özellikle de akşam saatlerinde, tatlıları ya da portakal, mandalina, greyfurt gibi mevsim meyvelerini 2 kişilik yememeniz, sıradan porsiyonlarda beslenmeniz önemlidir.

Haftada 3 kere balık tüketin

Op. Dr. Taşdemir, “Kış hamileleri haftada bir porsiyon balık tükettiğinde, kemik ve diş gelişimi için manâlı bir yere sahip olan D vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor. Haftada üç porsiyon balık tüketmeniz ise et ya da tavuğa tarafından fazla daha dinç bir gıda seçimi olacaktır” şeklinde konuştu.

AVM’de uzun vakit kalmayın

Kış mevsimi, grip mevsimi… Ülkemizde kuş ve domuz gribi salgını yaşanıyor. Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için bu aylarda kapalı ve topluluk mekanlarda uzun zaman kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yürüyüşlerinizi bu tarz alanlarda yapmamalısınız. Grip salgınının olduğu bu mevsimde tokalaşmak, öpüşmek riski artırdığından titiz olmalı ve yakın temastan kaçınmalısınız. Yürüyen merdiven gibi yerlere bağlantı ettikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

Yürüyüşlerinizi açık havada yapın

Gebelik için en uygun çalışma yürüyüş olsa da kış mevsiminde dışarıda spor yapmak hava koşullarına tabi olarak öyle olası olamayabiliyor. Ama sporunuzu ihmalkârlık etmeyin. Yürüyüşünüzü eğer hava koşulları uygunsa, yerler nemli, kaygan, karlı veya buzlu değilse; 15 dakika da olsa dıştan yapmaya çalışın. Kendinizi eve hapsetmeyin. Fakat benekli havada dışarı çıkmayın, buna mecbursanız mutlaka maske ya da kaba şaka kullanın. Çünkü lekeli hava, anne ve bebekte toksik etkiyle enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Açık Havada çıkamıyorsanız evde ya da spor salonunda yürüyüş bandında yürüyüş, yoga veya pilates yapabilirsiniz.

Kaygan zeminlere uyarı

Op. Dr. Seval Taşdemir anne adaylarını uyardı: “Kışın hamile olmanın yaz mevsimine kadar en büyük dezavantajı; hava koşullarından nedeniyle nemli, kaygan ya da buzlu zeminlerde düşmektir. Böyle günlerde ayakkabılarınızın kaygan tabanlı olmamasına, tutunarak yürümeye veya yanınızda birilerinin olmasına biraz daha artı itina gösterin. Karlı havada çok mecburi kalmadıkça evden çıkmayın.”

Gripli kişilerle aynı odada durmayın

Evde eşiniz veya çocuğunuz grip ise; yakın temastan kaçının. Aynı masada yemek yemeyin, benzer odada uyumayın. Kısacası aynı havayı solumamaya özen gösterin. Evinizi sıkça havalandırın, ellerinizi çoğu kez yıkayın ve havlunuz mutlaka ayrı olsun. Gripli kişilerle aynı ortamda bulunmanız gerektiğinde maske takmalarını rica edin.

Toplu nakliye araçlarında maske kullanın

Hamilelik süresince işe gitmek veya toplu taşıma arabulucu uygulamak zorunda kalırsanız; özellikle grip salgınının olduğu şu günlerde ağzınızı maske, şamata veya atkınızla kapatın. Gripli kişilerle yakın mesafede bulunmamaya özen gösterin. Çalıştığınız ofiste gripli kişiler varsa, aynı şekilde kendinizi korumaya dikkat edin.

Yatak odanızı havalandırın nemlendirin

Sabahtan uyandığınızda ve gece yatmadan önce yatak odanızı havalandırın. Kış günü havasız ve nemsiz bir ortamda uyuklamak adamakıllı güçleşecektir. Uyku sorunu yaşamış anne adayları ıslak bezler veya odayı nemlendirecek özel cihazlarla kaloriferlerin kuruttuğu odaların havasını nemlendirmelidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir