Kısa mesajla bebek takibi

Afiyet Bakanlığı, yeni doğum yapan annelere bebek gelişimiyle ilgili bilgileri kısa mesajla iletecek. Kısa mesajlarla ulaşılacak annelere aşı takvimi, işitme, yürüme ve anne sütü gibi konularda kayda değer hatırlatmalar yapılacak.

AA muhabirinin Sağlık Durumu Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş’tan aldığı bilgiye takriben, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için gözlerini dünyaya yeni açan bebekleri takibe alan Bakanlık, aileleri kısa mesajlarla bilgilendirecek.

Bebeğin sağlığı için manâlı hatırlatmalar yapılacak

Tontuş, yeni bebek sahibi olan annelere cep telefonundan kısa mesajlarla ulaşarak manâlı hatırlatmalar yapmayı planladıklarını bildirdi.

Bu mesajlarla anne sütünden aşı takvimine kadar bir fazla konuda kimi süre bilgilendirme kimi zaman da uyarı yapacaklarını ifade eden Tontuş, şu bilgileri verdi: “Doğum yapılan hastaneden telefon numarası alınan anneye bebeğinin gelişimiyle ilgili uyarı etmesi gerekenleri kısa mesaj atarak bildireceğiz. Örneğin birinci ayda yapılması gereken aşı varsa hatırlatacağız, görme, işitme, duyma ile ilgili sorun olup olmadığı konusunda dikkatini çekeceğiz. Mesela, ‘Bu ay sizinle göz teması kurması gerekir, bunun farkında mısınız’ diye soracağız.”

Tontuş, bunun için özel bir SMS hizmeti satın alındığını, gerekli eğitimlerin de verildiğini belirtti.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir