Kışın bebekler ve çocuklar nasıl giydirilmeli

Yağmur ve soğuk havanın bastırdığı şu günlerde annelerin en büyük korkusu çocuklarının hasta olması. Soğuktan korunmak için tekrar tekrar giyilen şapkalar, kalın giysilerse çocuklar için tekrar tekrar mecburi bir konu.

Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Güvenç, “Bebek ve çocukları soğuk hava hasta etmez, yanlış giysi tercihleri hasta eder, kayda değer olan gövde ısısını her zaman dengede tutmaktır” diyerek kış döneminde giysi tercihleri konusunda ailelere önerilerde bulundu.

Soğan sistemini seçim edin

Kış aylarının çocuklarla dışarda uzun gezintiler yerine getirmek için uygun olmadığı kanısının çok yaygın bir hatalı bakış açısı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Güvenç, “Çocukların her zaman temiz havaya ve bol oksijene ihtiyacı vardır. Sürekli kapalı alanlarda tutulan çocuklarda değişik solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Kayda Değer olan soğuk havaya çıkarken çocuğun dürüst şekilde giydirilmesidir. Bunun için de kalın tek kat bir giysi yerine, “soğan sistemi” adını verdiğimiz yöntemle, ince özellikli giysilerin birkaç kat olarak çocuğa giydirilmesi gerekir. Bu şekilde soğuğa karşısında daha iyi bir yalıtkanlık sağlanır” diye konuştu.

Bu yöntemle çocukların cisim ısısını denetleme etmenin daha basit olacağını söyleyen Prof. Dr. Güvenç, gerektiğinde giysilerin bir kısmı çıkarılarak ceset ısısının daha pozitif artmasının önüne geçilebileceğini belirtti.

Ayaklarını sıcak tutun

Soğuk ve ıslanmış ayakların üşüme riskini kolaylıkla arttırdığını belirten Prof. Dr. Güvenç, “Ayakkabının içinde çocuğun ayağını rahatsız edecek fazla ağır ve kalın çoraplardan kaçının. Pamuklu ve terletmeyen çoraplar ile çocuğun ayağına tam oturan ayakkabılar, ceset sıcaklığını dengelenmek için önemlidir” şeklinde konuştu. Gereğinden pozitif geniş ayakkabının içinde, çorabın ayakta kayarak toplandığını ve bu sebeple korumanın azaldığını sözlerine ekleyen Güvenç, “dikişsiz, su geçirmeyen ve ayağa tam oturan ayakkabılar seçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bebeklerde karoser sıcaklığına uyarı

Bebeklerin vücutlarındaki yağ tabakası henüz bütün anlamıyla oluşmadığı için vücut sıcaklıklarını dengelemelerinin daha zorlama olduğunu bildiren Prof. Dr. Hüseyin Güvenç, “Bebeklerin karoser sıcaklıkları sıkça denetleme edilmeli, genel olarak yetişkinlerin giyiminden 1 kat pozitif giyim tercih edilmeli, gerekirse bir battaniye kullanılmalıdır” şeklinde konuştu. Bebeğin göğüs ve karın derisinin teftiş edilerek karoser sıcaklığı konusunda en içten sonuca ulaşılabileceğini gösteren Güvenç, “Kesintisiz ağlıyorsa, huzursuzsa, el ve ayakları soğuksa, hareketleri eksik, bitkin ve halsiz görünüyorsa cisim ısısının düştüğünden şüphelenebilirsiniz. Bebeklerde en çok parmak uçları, burun ve yanak dokuları soğuk çarpmasına karşısında duyarlıdır. Eğer bu bölümlerde soğuk çarpmasından şüphe edilirse aracısız bir ıstıcıya veya kalorifere yaklaştırmak yerine soğuk bölgeyi teninize değdirmek, ılık hava üflemek yardımsever olur, fakat sonuç alınamadıysa hekime uygulamak gerekir” açıklamalarında bulundu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir