Kışın şifa kaynakları

Son yıllarda yapılan incelemeler; bakliyatların yüksek zar ve nebati protein içerdiğini, B vitamini ve bir takım mineraller açısından zengin olduğunu ortaya koydu. Yüksek oranda lif, fakat fazla az yağ içerenbakliyatlar afiyet açısından da vazgeçilmezdir. Peki,bakliyatları yakından tanımak ister misiniz?

1) Yeşil mercimek

Yüzde 24 oranında protein içerir. 1 kg mercimek, 1 kg etteki, 1 kg buğday ekmeğindeki karbonhidrat ve madenleri rahatça karşılar. Hem A, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, fosfor, kükürt, çinko, klor, bakır, iyot, albümin içerir. Özellikle anemik, halsiz, sinirli kişilere yararlıdır. İçine et ya da kıyma konulmasına lüzum yoktur. Birazcık akışkan yağ ile pişirilse daha sağlıklı olur ve kolesterol hastaları için tehlike taşımaz.

2) Nohut

Bol fosfat, yüzde 20 civarlarında protein, eksik yağ, bol karbonhidrat ve lif içerir. Keza demir, kalsiyum, potasyum ve fosfor bulunur. 1 fincan nohut 120 grametteki kadar protein sağlar. Leblebi de nohutun kavrulup kabuğunun çıkarılmış halidir.

3) Soya fasulyesi

Yapılan incelemeler soya fasulyesini keza besleyici ayrıca de yüksek oranda protein karşılayan bir bitki olduğunu gösterdi. Yüksek oranda aminoasit içerir. Dolayısıyla protein açısından aranılan bir sebzedir. Vejetaryenler için de çok yararlıdır. Soyada cinsine tarafından yüzde 36 protein, yüzde 18 yağ, yüzde 20 karbonhidrat bulunur.

4) Kuru fasulye

Kuru fasulyede etten daha artı albümin vardır. Hem karbonhidrat, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, manganez ve fosfat açısından zengindir. 100 gramında 350 kalori vardır. Zencefil, kimyon, havuç, soğan, kekik ve biberiye katılırsa sindirimi daha basit olur.

Hap gibi sebze brokoli

Brokoli sadece kanserde değil, bununla birlikte antioksidan özelliğinden nedeniyle birçok hastalıkta da koruyucu ya da tedaviye yardımcıdır. bir A ve C vitamini deposudur. 100 gram brokolide takriben 100 mg C vitamini vardır. bununla beraber yüksek oranda potasyum ve kalsiyumda içerir. böylece kas kramplarında, kemik erimesinde, artış çağında ve ishallerde yararlıdır. Brokolide sülforafan ismi bahşedilen sağlığa yararlı doğal bazı kimyasal maddeler vardır. Hayvanlarda yapılan bazı deneylerde sülforafan maddelerinin bitki örtüsü büyümesine engel olduğu bilimsel olarak saptanmıştır.

Bademli brokoli (2 kişilik)

300 gr brokoliyi haşlayın. daha sonra teflonda hafifçe çevirin. Pişmesine yakın üzerine 40-50 gr değin kocaman doğranmış badem serpin. Zencefil, kırmızı pul biber ve soya sosuyla aromalandırın.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir