Kıskançlığınızı yoklama etmenin yolları

Darwin’e kadar, rekabeti önlemek ve çocuklarımızı gözetmek vücudun çabasıydı. Psikologlar bunu genelde deliliğin yakın kuzeni diye adlandırıyor. Kökeni ne olursa olsun, romantik kıskançlık genelde gerçek temellere dayanmaz ve bizi en ince ayrıntısına kadar kaybetmişiz gibi hissetmemize sebep olur. Eğlenceli değil. Mantıklı Düşünme yeteneğimiz olması sevindirici.

Pozitif düşüncenin gücü: Bir kıskançlık krizini denetim edemeyebilirsiniz, lakin birazcık da yoğunlaşma ile düşüncelerinizi daha mutlu bir yere götürebilirsiniz. Psikolog Ayala Pines, Romantic Jealousy’nin yazarı, eski mutlu zamanlara konsantre olmayı öneriyor “Sevgilinizin en son yaptığı hoş şey veya kendinizi harika hissetmenize sebep olan hoş bir şey” gibi. Kalıcı bir çözüm yok ama elinizdeki kadehin içindekini öteki kadının suratına fırlatmamanıza yarayabilir.

İkinci bir fikir sorun: Kıskançlık krizinizi sevgilinizin gözleri önüne sermeden önce mutlaka ikinci bir akıl edinin; bu en yakın arkadaşınız olabilir. Sizin göremediğiniz ayrıntıları ayrım eder ve nesnel davranmanıza tezgâhtar olur.
Kendi kıskançlık ucubenizi sahiplenin: Kıskanç bir insan değilmişsiniz gibi davranmaktan vazgeçin çünkü kabarıp kabarıp daha yıkıcı bir patlama ile bitmesi muhtemeldir. Bunun yerine kıskançlığınızı tetikleyen insan/durumla ilgili sorular sormaya başlayın. Neye benziyor, ondan etkilendi mi, ne hakkında konuştular? Zamanla, bu soruları suçlayıcı bir tavırla değil, doğal bir tavırla soracak kıvama geleceksiniz. Bebek adımları…

Rakibinizi tanıyın: Partnerimizin bir başkası ile birlikte kaçtığını düşündüğümüzde, bize tercih edilenin Tanrının yarattığı en canlılardan biri olduğunu düşünmemiz komik. Halbuki bu kuruntulardan kurtulmanın fazla kolay bir yolu var: diğer insanla tanışın. Emrindeki eğer karşılaşacağınız insan aslında cazibeli ve seksi ise defolarını bulmak için hevesli olacaksınızdır. bu arada, Pines, ilişkilerdeki en sık kıskançlıkların iş/büro benzer ilişkilerden kaynaklandığını belirtiyor.

Kusurlarını bulun: En öğretici tavsiyelerden birisi olmasa da kıskançlık atağını bastırmak için sebep olan insanı sessizce ve özel olarak incelemekten geçiyor. Bir açığını bulanan değin! Bulduktan sonra bunu kullanmak değil kesinlikle, her şey kendi içinizi hafifletmek için…

Bir hayat edinin: Partnerinizden ayrılana kadar ne dek eksik hobiniz ve arkadaşınız kaldığını ayrım etmezsiniz. Ama bunu görebildiğiniz lahza da ayrılık, psikolojik sağlığınız için daha korkutma edici bir hal olacaktır. Oysa bitmiş sosyalleşerek, yeni ahali tanıyarak ve zamanınızı keyifli geçirerek kıskançlık nöbetlerinden kendinizi uzaklaştırabilirsiniz.

Çocukluk bagajını boşaltın: Babanız fazla mu çapkındı? Anneniz daima resmin haricen mıydı? Pinbes’a kadar bu kesintisiz tehlikeli insanlarla çıkmayı seçim etmenizin sebebi olabilir: “Ebeveynlerinin ilişkisine dair kendisini güvende hissetmeyen veya gençken birbirlerini aldatmalarına tanık olan birisinin kıskançlığa eğilimi daha çok olabilir. Yani kıskançlığı tetikleyen konular üstünde denetleme sahibi edinmek için çocukluk sorunlarının farkında olunmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir