Konuk çocuklar için iyi bir eğitim fırsatı

Anne babalar eve konuk geldiğinde çocuğuna “Şimdi işim var; odana git!” diyerek but bağı muamelesi yapmamalı. Böyle bir muamele çocuğu misafirlere aleyhinde soğutur. Misafiri annesinden koparan ahali olarak görür. Hâlbuki misafir gelmesi çocuğunuzun eğitimi açısından önemlidir.

Annesi kitapları fazla severdi. Kızına da 1,5 yaşından beri kitap okuyordu. Evlerinin bir duvarı boydan badana 6 yaşındaki kızının kitaplarıyla doluydu. Anne bir tek davetli geldiği geceler kitap okuyamıyordu. Çocuk bu yüzden evlerine gelen yatılı misafirleri hiç sevmez olmuştu. Çünkü misafirler onların hayatlarının düzenini bozuyordu.

Terapi sırasında “Misafirleri hiç sevmiyorum çünkü o zaman annem benimle ilgilenmiyor. Ne zaman onu yanıma çağırsam, “Kızım gelemem, acilen fazla işim var diyor!” demişti. Bu kadar ilgili ve mükemmeliyetçi anneyi misafirlerle paylaşmak o kadar de kolay değildi. Annesini özlüyordu. Annesi de onun konuk gelmesini sıradan karşılamasını istiyor, bunun için ne yapabileceğini soruyordu.

Aslında bu şart çoğu evde yaşanan bir sorun. Eve konuk geldiğinde anneler çoğunlukla çocuklarıyla ilgilenemez. Ve bazı anneler de gerekçe olarak misafirin varlığını öne sürer. Çocuk da annesinin alaka ve sevgisini kendinden çalan bu misafirden o kadar de hoşlanmaz olur… Hâlbuki davetli gelmeden önce çocukla konuşulması, yapılacak hazırlıklara onun da katkıda bulunmasına fırsat verilmesi, çocuğun misafirleri sevmesine yardımcı olacaktır.

Örneğin, anne baba çocuğa, “Bugün bize davetli gelecek ve seninle ara sıra ilgilenemeyebiliriz, misafirlere hizmet ederken bize asistan olursan çok mutlu oluruz. Örneğin onlar geldiğinde akarsu şekerlerini ikram edebilirsin. Misafir çağrıda bulunmak eve bereket gelmesi demektir!” diyebilir. Misafirlere ikram edilecek yiyecekler için alışverişin çocukla beraber yapılması da onun gelecek kişileri benimsemesini kolaylaştırır.

Davetli varken yaptığı her güzel davranışı tebessümle karşılayın ve konuk sonrası “Bana takviye ettiğin için sana teşekkürler.” diyerek pekiştirin. Çocuk bu davranışları yaparak yani ikram ve hizmet ederek ve misafirlerle duygularını paylaşarak misafiri sevecektir. Hatta önceden annesini kimseyle paylaşmak istemeyen 6 yaşındaki kızımız gibi yeni bir eve taşındıklarında “Neden bizim evimize hiç misafir gelmiyor!” diye de üzülebilecektir. Yeter fakat anne baba, misafir geldiği vakit çocuğuna “Hemen işim var odana git!” diyerek üçgenin taban olmayan kenarı bağı muamelesi yapmasın.

Konuk geldiğinde çocuk ne yapabilir?

Çocuğunuza misafire karşı nasıl davranması gerektiğini anlatabilirsiniz. Çocuğunuzdan ayrıca şu davranışları yapmasını isteyebilirsiniz:

Misafirlere ‘hoş geldiniz‘ demesini öğütleyebilir, misafirleri kapıda karşılayabilirsiniz.

Büyüklerin ellerini öpmesini isteyebilir, bunun hürmet için yapıldığını belirtebilirsiniz.

Misafirlerin giymesi için terlik vermesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun sizinle birlikte sofrayı hazırlamasını ve küçük şeyleri taşımasını isteyebilirsiniz.

Onlar için seninle birlikte yaptığımız keki onlara “Sizin için annemle birlikte kek yaptık!” diyerek ikram edebilirsiniz.

Misafirlerin çocuklarıyla oyuncaklarını ve odasını paylaşmasını tedarik edebilirsiniz. Çok sevdiği oyuncakları paylaşmak istemezse çocuk zorlanmamalıdır.

Psikolog Fazilet Seyidoğlu

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir