Kundura seçerken en sık yapılan 6 kusur

Yüksek topuklu, yüksek platformlular… Çok sıcacık veya fazla büyükler… Ve çok sert tabanlı olanlar… şık giyinmek ile moda tekrar tekrar birbirine karıştığı için ayağın sıcacık olması hep ikinci planda kalıyor.

Bundan Başka geç kalındığında problem gitgide ilerleyerek önemli asap sıkışmalarına, ayaklarda ve parmaklarda şekil bozukluklarının oluşmasına ya da artmasına yol açabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Türkmen, üçgenin taban olmayan kenarı sağlığını korumak için pabuç, bot ya da çizme seçerken uyarı edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

AYAKTA ŞEKİL BOZUKLUĞUNA YOL AÇAN 6 HATALI SEÇIM

1.Önü daralan ve ayağı sıkanlar:

Ayakkabılarda en sık yaşanan problem, önü daralan ve ayağı sıkan bakımlı kalıp, topuklu ayakkabılar ya da botlar giyilmesi ve bunlarla uzun süre ayakta kalınması. Önü daralan ayakkabılar parmakların rahatça hareket etmesini engelliyor. Zamanla parmakların şekli bozuluyor.

2.Yüksek topuklu olanlar:

Yüksek topuklu ayakkabılarda siklet tarak kısmına geçeceği için parmaklara aşırı tartı biniyor ve uzun süreli kullanımlar bacak ile parmaklarda şekil bozukluklarına neden oluyor.

3.Çok yüksek platformlular:

Kadınlar moda olduğu için fazla yüksek platform gibi denge bozan ürünler kullanılabiliyor. Hem bu platformların sert olanları ayağın kıvrılmasını engelliyor, şoku emmeden diğer eklemlere aşırı baskı iletiyor.

4.Tamamen topuksuz olanlar:

Özellikle gençlerin çok sık tercih ettikleri adamakıllı topuksuz ve aşırı yumuşak, genelde bez veya süet olan pabuç ile çizmeler de sakıncalı. Çünkü ayağı hiç tutmayan, içtabanı hiç desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmaya yatkın olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabiliyor.

5.Bir numara büyükler:

Topuklu pabuç veya bot seçerken ince kalıplı ürünlerin büyük numaralarını elde etmek büyük bir hata. Çünkü bacak öne gidince pabuç önden vuruyor, arkadan başıboşluk kalıyor ve topuk yürürken hareket ediyor. Bunun sonucunda ayakkabılar sürtüyor ve bere yapıyor.

6.Çok sert deriler – sert rugan olanlar:

Gerekli esneme ve yumuşama olmadığı için ayağın fonksiyonlarını bozuyor.

İDEAL BİR AYAKKABI NASIL OLMALI?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Türkmen, bacak sağlığınız için ideal bir ayakkabının özelliklerini şöyle sıraladı:

• Ayağın şekline yerinde olmalı ve tam oturmalı. But üç boyutlu olduğu için ayakkabının yalnızca boydan uyması yetmez, eni ve yüksekliği de uymalı. Ayağı iyi kavramalı ve özellikle bilek kısmı iyi tutmalı.

• Ayağı taraklı olanlar daha geniş kalıplı ayakkabılar kullanmalı, ince ayaklı kadınlar ise ince kalıplı olanları giymeli.

• Ayağı destekleyen bir iç taban ve şoku emen, içten noktalarda esneyen bir dış tabanı olmalı.

• Ayakkabının önü ve yanları gizli olmamalı, parmaklar yanlardan ve üstten dar etmeli.

• İçi dışı deri olmalı. Bu cins ayakkabılar keza nefes aldığı için terletmez, ayrıca de ayağın şekline daha basit harmoni sağlarlar.

• Derinin cinsi de önemli. Alıngan cilde sahip, kemik yapısı keskin ve çıkıntılı olanlar ile diyabet hastaları yumuşak derileri giymeli.

• Pabuç tabanının dış kısmı yeterince geniş olmalı. Özellikle denge ve burkulma sorunu olan kadınlar geniş, topuk kısmı daralmayan ayakkabılar seçmeli.

• Fazla sert deri ve sert rugan yerine, ayağın şeklini daha iyi bölge süet ve nubuk deriler seçim etmeli.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

MODA içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir