Laktoz intoleransına aleyhinde her gün 2 kadeh süt

İnsan vücudu için besleyici değeri fazla yüksek olan süt, çocukluk dönemi itibariyle düzenli alınmadığında gelişim bozukluğuna ve süt şekeri şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu süt şekeri intoleransı oluşumuna niçin oluyor. Uzmanlar süt şekeri intoleransının önlenmesi için çocukların her gün 2 bardak süt içmesinin gerekliliğini vurguluyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Gıda ve Diyetetik Birim Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, laktoz intoleransı vakalarının en büyük sebebinin uyumlu süt tüketilmemesinden kaynaklandığını kaydetti.

Uyumlu olarak süt tüketilmeli

Prof. Dr. İnanç, “Çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktaz enzimi azalır. Keza, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini karşılayan enzimler salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve süt şekeri intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorun 5 kişiden birinde karşımıza çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Sütün faydaları ve vitamin değerleri

Sütün içerisinde yer alan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini doğrudan doğruya etkilediğini vurgulayan İnanç, zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin vitamin ve mineral yetersizliğinin önlenmesi ile ortadan kalkmasına muavin olacağını kaydetti. Prof. Dr. İnanç: “Bilhassa süt şekeri intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi muhakkak bırakılmamalı, aksine yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt düzenli olarak diğer besinlerle birlikte tüketilmelidir” dedi. İnanç, ebeveynlerin çocukların yanına süt içmelerinin ve bu konuda rol model olmalarının, alışkanlık edinmelerinde rahat sağlayacağını belirtti.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir