Lösemide ailenin içten tutumu tedavi dek etkili

Çocukluk çağında görülen kanser türleri arasında birincil sırada yer alan lösemi tedavisinde ailenin tutum ve davranışları tedavi aşamasında büyük yük taşıyor. Uzmanlar, bu konuda ailelere önemli tavsiyelerde bulunuyor: Kaygınızı denetleme altına alın, çocuğunuzu hastalığı hakkında bilgilendirin, olumsuz yorumlara aleyhinde motivasyon oluşturun ve sosyalleşmesine olanak sağlayın.

Tıbbi tedaviyle tam iyileşme şansı yüksek olan akut lösemiden korkulmaması gerektiğini hatırlatmak, toplum olarak lösemi tedavisi gören kişilere ve ailelerine ihtiyacı olan, maddi-manevi her türlü desteği vermenin önemini vurgulamak amacıyla belirlenen hafta Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası olarak anılıyor.

Ahali aralarında “kan kanseri” diye tanıdık lösemi, çocukluk çağında görülen kanser türlerinin yüzde 35’ini oluşturduğunu ve birincil sırada yer aldığını belirten uzmanlar, ülkemizde her yıl 16 yaşın altında sıradan bin 200- bin 500 arası çocukta lösemi vakası tespit edildiğine uyarı çekiyor.

Ebeveynlere tavsiyeler

Bu sene 28-31 Mayıs tarihleri arasında belirlenen hafta dolayısıyla yorumlama yapan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Psikolog Esma Yerinde, hastalık teşhisinin konulmasıyla beraber ebeveynlerde ortaya meydana çıkan kaygının teftiş altına alınması gerektiğini vurguladı.

Ebeveynin kaygısı, çocuğu da kaygılandırıyor

Bilirkişi Psikolog Esma Yerinde, ebeveynlere tavsiyelerde bulundu:

Çocuğu lösemi tanısı bölge ebeveynler, yüksek vesvese ve tedirginlik yaşamaktadırlar. Kuşkusuz ki en kıymetli varlığı olan çocuğuna kanser teşhisinin konulması her anne babayı fazlasıyla kaygılandıracaktır. Genellikle ebeveynler bu durumda çocuğuna normalin üstünde alaka alaka göstererek yansıtmaktadırlar. Çocuk ise bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedecektir. Ebeveynin kaygısını hisseden çocuk da kaygılanmaya başlayacaktır. böylece ilk önce kendi kaygınızı kontrol altına almalısınız.

Hastalığıyla ilgili bilgisi çoğalan çocuğun kaygısı azalıyor

Çocuk hangi yaşta olursa olsun mutlaka ona yerinde kelimelerle durumu açıklayabiliriz. Oysa çocuğun hastalığı hakkında bilgilendirilmesi ve tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu bilmesi kayda değer bir noktadır. Çocuğun hastalığıyla ilgili bilgisi arttıkça kaygısı ve çaresizlik duygusu azalacaktır. Anne babanın löseminin tedavisi olan bir hastalık olduğunu bilmesi ve çocuğuyla konuşurken sakin, soğukkanlı olabilmesi çok önemlidir. Hastalığın tedavisinin olduğu çocuğun anlayacağı bir dille açıklama edilmeli, ağırbaşlı bir ifadeyle anlatılmalı ve tedavi olan kişilerle ilgili olumlu örnekler paylaşılmalıdır.

Çocuklara ne söylendiğimizden çok nasıl söylediğimiz önemlidir. Hastalıktan bahsederken sakinleştirici ifadeler uygulamak gerekir. Cevabını bilmediğimiz sorular olduğunda doktoruna sorabileceğimizi söylememiz gerekir. Tedavide yaşayabileceği zorluklar ve uyması gereken kurallar konusunda bilgilendirme yapılmalıdır.

Sosyalleşmesine olanak sağlanmalı

Çocuğun çare süresi okulundan, sosyal ortamlardan uzaklaşmasına niçin olduğundan sosyalleşmesi için doktorunun bilgisiyle yapılabilecek her türlü aktiviteye katılımı sağlanmalıdır. Akranlarıyla görüşmesi için uygun ortamlar yaratılmalıdır. Tedavisi yeniden arkadaşlarıyla tanıştırılması, onlarla yaşayacağı paylaşımlar ayrıca psikolojik açıdan rahatlama sağlayacak keza de sosyalleşme sürecine takviye olacaktır.

Çocuğa kısa vadeli ve uzun vadeli hayaller kurdurmak onun umutlarını destekleyecektir. Bu hayallerin gerçekçi hayaller olmasına dikkatli olmak gerekmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra yapılacak sosyal faaliyetler, mektep yaşantısına dair kısa süreli hayaller, ileride yapacağı iş, tatil planları gibi konuları konuşmak umut verici olacaktır.

Negatif yorumlar için motivasyon şart

Çocuğun yakın çevresinin bilgilendirilmesi ve desteklerinin alınması sağlanabilir fakat toplumdan gelen bilinçsizce söylemleri denetim etme şansımız yoktur. Eğer aile ve çocuk hastalığın ne olduğunu bilir ve tedaviye motive olur ve kabullenirse dıştan yapılan yorumlar onları olumsuz etkilemeyecektir. Sosyal çevrede bilinçsizce yapılan yorumlar sakin ve aydınlatıcı bir yaklaşımla çocuğa açıklanmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir