Mektep öncesi sıhhat kontrollerini ciddiye alın

Özellikle okula başlayınca fark edilen bazı sağlık problemlerinin erken teşhisi için mektep öncesi afiyet taramasının mutlaka yapılması gerektiğine dikkat çeken Güven Çayyolu Sıhhat Kampüsü Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurdan Tunçözgür, “Ayrıca erken tanı ve tedavi, keza de hastalıklardan korunma yollarının belirlenmesi namına, çocuklar okula başlamadan önce genel bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Yapılacak olan bu genel sıhhat kontrolü en düşük mektep seçimi, tescil işlemlerinin yapılması ve mektep için gerekli materyallerin alınması dek önemlidir” ifadelerini kullandı.

“Okula başlamadan önce gerçekleştirilecek afiyet taramasında tekrarlayan veya devamlı mevcut hastalıkları saptama ediyor ve korunma yolları üzerine yoğunlaşıyoruz. Yapılmış ya da yapılacak olan aşıların belirlenmesi de afiyet kontrolünde amaçladığımız önemli hususlardan biri. Obezite, hipertansiyon, diyabet gibi sinsi başlangıçlı hastalıklar hakkında bilgilendirme yaparak, çocuğun bütün geleceğini etkileme olasılığı yer alan hastalıklar konusunda velileri bilinçlendiriyoruz” açıklamasında bulunan Tunçözgür, ayrıca skolyoz gibi kas iskelet sistemi sorunlarında da erken teşhisin büyük siklet arz ettiğinin altını çizdi.

Okulda başarıyı engelleyebilecek vakit kayıplarını engeller

Mektep öncesi genel sıhhat taramasında çocuğun maddesel ve zihinsel gelişimi üstüne de çalışmalar yapıldığının bilgisini veren Tunçözgür, “Mektep öncesi genel sağlık durumu muayenesinde görme ve işitme yetilerini değerlendiriyoruz. Gelişme geriliklerini saptıyor ve sebebe yönelik araştırmalar yapıyoruz. Varsa tutum bozukluklarını belirliyor ve çözüm haritası oluşturuyoruz. Bu Vesile Ile okul döneminde başarıyı engelleyebilecek zaman kayıplarının önüne geçmiş oluyoruz. Örneğin okula başlayacak çocuğun eksik da olsa görme problemi varsa okumayı öğrenme süreci uzayabilir. Bu rahatsızlığı fark edip dile getirene kadar keza süre kaybı oluşur, ayrıca de hastalık ilerleyebilir. Ya Da ebeveynlerin demin fark edemediği bir gelişim bozukluk söz konusu ise, özel eğitim alabileceği bir mektep veya sınıfa yönlendirilebilir” biçiminde konuştu.

Tunçözgür okul öncesi sağlık durumu kontrollerinde, keza çocuklara ayrıca de ailelere okula başlayınca tesadüf sıklığı çoğalan solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemek nedeniyle uyulması gereken sağlık kuralları hakkında bilgilendirme yapıldığını ve dinç beslenme önerilerinde de bulunulduğunu belirtti.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir