Mektep seçerken nelere dikkat etmeli

Okulların açılmasına az bir zaman kala tüm ebeveynlerin aklında benzer soru var. “Hangi mektep daha iyi? Çocuğumu hangi okula yazdırsam?”

İşte mektep seçerken dikkat edilmesi gerekenler…

– Eğitim ile siyaset, din, terör bir arada düşünülemez. Seçtiğiniz ya da seçeceğiniz okulun ulusal egemenliğin üstünlüğü dışında bir amaca hizmet eden herhangi bir oluşumla bağlantısının olmadığından belli olunuz. Seçilen yayınların ve eğitim kadrosunun bu nesil oluşumlarla ilgisi olmadığını denetleme ediniz.

– Tanıtım görselleriyle, videolarla, billboardlarla anlatılanlar gerçeği yansıtmayabilir. bu nedenle çocuğunuzun eğitim alacağı kurumun maddi koşullarını, sosyal imkanlarını bana kalırsa görmelisiniz.

– Kurum göre geçmiş yıllarda gerçekleştirilmiş bilim, sanat ve sportif alanlardaki çalışmaları, elde edilen başarıları incelemeniz gelecek için size ipuçları verecektir.

– Akademik galibiyet ile sosyal hüner; sanat, spor ve bilim alanlarındaki başarılar birlikte değerlendirilmeli, kurumun kültürel değerlere verdiği tartı de birlikte irdelenmelidir.. Tüm bu analizleri yapmanız, çocuğunuzu nereye itimat ettiğiniz konusunda aydınlatıcı olacaktır.

– En manâlı noktalardan birisi de eğitim dönemi başlarken seziş testleri yapılıp yapılmadığından ve algısına tarafından çocuğunuza eğitim modeli seçilip seçilmediğinden emin olmalısınız. Unutmayınız oysa; her çocuk farklı öğrenir..

– Rehberlik servisi faal ve tatmin edici sayıda uzman oluşuyorsa, imtihan kaygısı ile başa çıkma, odaklanma, etkili öğrenme metodları gibi konularda öğrencilere bedava yardım veriliyorsa tercihinizi olumlu yönde etkilemelidir.

– Vatanını, milletini seven iyi ahlaklı; doğru ve özgüveni gelişmiş çocuklar yetiştirmek için seçtiğiniz okulun kültürünü araştırmanız ve içten karar vermeniz çocuğunuzun tüm hayatını etkileyecek bir öneme sahiptir.

Uzman Psikolog Gani Eser

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir