Müzik kanseri iyileştiriyor

ABD’li bilim adamları, erken yaşta kanser hastalığına yakalanan kişilerin müzikle uğraşmasının, hastalıkla mücadelede olumlu katkılarının olduğunu belirtiyor.

BBC’nin haberine kadar, müziğin kanser tedavisindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmada, kök hücre tedavisi gören 11-24 yaş aralığındaki bir grup hasta, 3 haftalık süreçte müzik videoları hazırladı, şarkı sözleri yazdı ve hikayelerini bir araya getirerek kayıt yaptı. Egzersiz boyunca hastalar için neyin kayda değer ve hangi fikirlerin iletişimde ön plana çıkarılması gerektiğini saptamak için de müzik terapisti görevlendirildi.

Araştırma sonunda, gözenekli olan tedavisi sürecinde olan ve hastalık riski yüksek olan grubun, müzik terapisi görmeyenlere kadar, çare süreçlerinde çabuk iyileşme gösterdiği, aile ve arkadaşlar ile ilişkilerinin olumlu yönde arttığı fark edildi. Hastaların müzik çalışmaları, araştırma sonunda aileler ve arkadaşlarıyla paylaşıldı. Hastalar, tedavilerinden 100 gün daha sonra bile aile ve arkadaşlarıyla iletişimlerinin çok daha iyi olduğunu belirtti.

Araştırma, Cancer dergisinde yayınlandı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir