Ofiste göz sağlığınızı bozan 5 tehlike

Egzersiz hayatı, göz sağlığını bozan kimi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bilhassa büro çalışanlarında iş ortamında göz sağlığını bozan etkenler sebebiyle yanma, kızarıklık ve batma gibi şikayetlere rastlanıyor. Bu tablo tedavi edilmezse kronikleşebiliyor, hatta uzun vadede görme yeteneğinde azalma gibi önemli bir soruna da neden olabiliyor!

Göz rahatsızlıklarının görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Bunun en önemli nedenleri ise bilgisayar başında geçirilen sürenin uzaması. Keza büro içindeki bazı olumsuz etkenler de çalışanların göz sağlığının bozulmasına niçin olabiliyor. Büro ortamında uzun zaman bilgisayar başında çalışan kişilerin en sık karşılaştıkları sorun ise göz kuruluğu, gözlerde yanma, batma, kızarıklık, görmede bulanıklık ve baş ağrısı gibi yakınmalara yol açan bu rahatsızlık, çalışanların hayat kalitesini olumsuz etkiliyor ve iş veriminde azalmaya niçin oluyor.

Dahası çare edilmezse kronikleşebiliyor, hatta uzun vadede görme yeteneğinde azalma gibi önemli tablolara da yol açabiliyor. Alınabilecek kolay önlemlerle bu rahatsızlığın önüne geömek muhtemel. Oysa bunun için ilk önce ofiste göz sağlığını bozan etkenler hakkında data sahibi edinmek gerekiyor.

Çalışırken göz sağlığını bozan 5 tehlike

Acıbadem Bodrum Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Teoman Özek, ofiste göz sağlığını bozan 5 tehlikeyi ve alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

Eksik ışıklandırma sistemi

Ofiste çalışanların göz sağlığını bozan en manâlı faktör, ortamın yeterince aydınlatılmamış olması. Işıklandırma ne değin az olursa, gözler net görebilmek için öyle çok çalışmak zorunda kalıyor. Gözlerin aşırı zorlanması sebebiyle de akşam saatlerinde görme yeteneğinde azalma, yanma, batma, kızarıklık ve baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor.

Çözümü: Göz sağlığı için ofis ortamının yeterince açık fikirli olması ve ışığın göze doğrudan yok, dolaylı olarak gelmesi gerekiyor.

Bir noktaya uzun vakit odaklanmak

Gözlerde kuruluğa neden olan bir başka etken de, bilgisayar karşı ara vermeden saatlerce niyetlenmek. Bilgisayarda uzun süre bir yere hedefe kilitlenmek göz kapaklarının kırpma refleksini azaltıyor. Gözlerin yeterince kırpılmaması sonucunda ise gözü temizleme gibi son derece önemli bir işleve sahip olan gözyaşı, kalite ve tedarik açısından yetersiz kalıyor. Göz kuruluğuna tabi olarak bilhassa günün sonunda kızarıklık, yanma, batma ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kontakt lens kullanımında bu sorun 2 kat şiddetlenebiliyor.

Çözümü: Her 45 dakikada bir, gözlerinizi yormayacak şekilde 5-10 dakika mola verin.

Bilgisayarın konumu

Göz sağlığınız için bilgisayar ile aranızdaki mesafe de çok kayda değer. Bilgisayara ne kadar yakından bakarsanız, gözünüz de o kadar enerji uygulamak zorunda kalıyor. Bunun sonucunda gözlerde ortaya çıkan yorgunluğa yan olarak akşam saatlerine doğru yanma, batma, kızarma baş ağrısı ve okurken satır atlama gibi sorunlar başlıyor. bununla beraber bilgisayar ekranının yüksekliği de göz kuruluğuna yol açan manâlı bir faktör.

Çözümü: Masa ile aranızda 40-50, bilgisayar ile 60-70 santim olmalı. Keza bilgisayar ekranı da göz hizasının 20 santim aşağıda bulunmalı. Bu durumda göz kapakları gözü daha artı kapatacağı için gözyaşı buharlaşması daha az oluyor, bu sayede gözyaşı ihtiyacı azalıyor.

Klimalar:

Klimalı ortamlar odadaki nemi azaltıyor. Bunun sonucunda gözyaşı azalıyor ve gözlerdeki kuruluk problemi oluşuyor ya da sorun daha da şiddetleniyor.

Çözümü: Odanın içine konulacak olan bir buhar makinesi oda içindeki nem oranını belirgin ölçüde artırıyor.

Bulaşıcı göz hastalıkları

Özellikle bankada çalışanlar ve para gibi hijyenik olmayan madde alışverişi yapanlarda arpacık vile konjoktivit gibi göz enfeksiyonları sık görülüyor. Bu enfeksiyonların ofiste çalışan öteki kişilere geçme riski yüksek oluyor.

Çözümü: Ellerinizi sık sık yıkayıp temizlemek ya da dezenfektan maddelerle silmek etkili bir önleme yöntemi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir