Parmak emmek çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Tıp dergisi Pediatrics’te bulunan bir makalede, Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmanın sonuçları aktarılıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere tarafından, parmak emen veya tırnak yiyen bin kişiyi 5 yaşlarından başlayarak durmadan gözlemleyen bilim insanları, katılımcıların bünyelerinin bir takım alerjilerin gelişimini engellediği sonucuna vardı.

Araştırma için ilk incelemeler, katılımcılar 5, 7, 9 ve 11 yaşlarındayken yapıldı. Katılımcılar 13 ve 32 yaşlarına geldiklerindeyse alerji testleri uygulandı.

Araştırmaya katılan çocukların üçte biri parmak emiyor veya çivi yiyordu. 13 yaşına geldiklerinde, bu çocukların bünyelerinin alerjilere aleyhinde öteki çocuklara nazaran daha dirençli olduğu görüldü.

Çocukların evdeki toza, kedi ve köpek gibi ev hayvanlarına karşı alerjik olmadıkları da anlaşıldı.

‘Kötü’ alışkanlıkların faydası

Yeni Zelanda’daki Otago Üniversite’nin ekibi, alerjiye dayanıklılığın reşitlik hayatında da devam ettiğini gözlemledi.

Oysa bu parmak emme ve çivi yemenin astım ve saman nezlesi üstünde bir etkisi saptanamadı.

Kanada’nın McMaster Üniversitesi’nden Profesör Malcolm Sears, “Bu alışkanlıkların aileler göre desteklenmesini önermesek de, olumlu bir yanları da olduğu ortada” diyor.

İngiltere’nin Alerji Araştırma ve Tedavi Kurumu Allergy UK’dan Holly Shaw ise, “Araştırmalara göre çevre faktörü ve bağırsak florasının yemek alerjileri üzerindeki etkisi büyük. Evde hayvan beslemek, kardeşlere sahip almak ve çiftlik gibi yerlerde yaşamak da alerjik hastalıkların engellenmesinde rol oynayan çevresel faktörler” yorumunu yapıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir