Pat Diye artı dil öğretilmeye çalışılan bebek geç konuşabilir

Beyin temelli eğitim ve öğrenme konusunda uzun zamandır incelemeler yürüten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, fazla uluslu aile çocuklarının dil öğrenmede maruz kaldığı tehlikeye uyarı çekti. Prof. Dr. Tanrıdağ, çocuklarının küçük yaşta pat diye fazla dil öğrenmesi için çaba bildiren aileleri “Birincil yaşında aniden fazla dile maruz kalan çocukların beyninde istatistik karmaşıklığı yaşanıyor. Bu da çocukta söylev gecikmesine niçin olabiliyor” şeklinde uyardı.

Beyin temelli olarak eğitim ve öğrenme konusuna ilişkin araştırmalar yürüten Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ öğrenme ve anadil ilişkisine uyarı çekerek fazla uluslu ailelerde yetişen çocukların eğitimine ilişkin kayda değer uyarılarda bulundu.

Beyin sesleri istatistik bilimi olarak tutuyor

Eğitim çağı gelen çocukların yaşadıkları ülkenin anadiliyle eğitim alması gerektiğine uyarı çeken Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunun gerekçelerini ise şöyle açıkladı:

“Diyelim ama çocuğun babası Türk, annesi Polonyalı. Çocuk Amerika’da doğuyor. Amerika’da eğitim dili İngilizce. O vakit o çocuğun eğitimi ilk olarak ülkenin anadili olan İngilizce ile olmalı. sonra da anne ve babasının dillerini de belirlenmiş bir yaşa geldikten sonradan öğrenebilir ama çok erken yaşta değil. Çünkü çocuk doğduktan daha sonra etrafında hangi dil konuşuluyorsa bilmeden beyniyle o seslerin istatistiğini tutuyor. 10-11 ay çocuk hangi dilin seslerini duyuyorsa o dilin hece ve kelimelerini çıkartmaya başlıyor, konuşmaya başlıyor. Orada doğal bir eğitim oluyor. O doğal eğitim çocuk beynine oturduktan sonra siz istediğiniz başka bir dili çocuğa öğretebilirsiniz.”

Çocuk 1 yaşından önce aniden artı dile maruz bırakılmamalı

“Çok uluslu ailelerin çocukları annenin, babanın dilini hatta üçüncü bir dili öğrenmeli fakat birincil bir yaşta değil” uyarısında bulunan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Eğer aniden fazla dille konuşulursa o çocuğun beyninde istatistik bilimi karmaşıklığı yaşanıyor ve dolayısı ile konuşması gecikebilir, dili kullanması gecikebilir” ifadelerini kullandı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir